Prezes w spółce – czy trzeba go powołać?

Jerzy Biernacki
21.06.2021

Zawiązanie spółki, na przykład z ograniczoną odpowiedzialnością, jest popularną formą prowadzenia biznesu w naszym kraju. Wielu przedsiębiorców decydujących się na ten krok nie do końca jednak orientuje się w obowiązujących przepisach i nie wie np., czy musi powołać prezesa w spółce. Okazuje się, że jest to bardzo prosta kwestia, którą omawiamy w naszym poradniku.

Kto jest potrzebny do zawiązania spółki?

Zgodnie z polskim prawem do założenia spółki potrzebny jest tylko zarząd oraz zgromadzenie wspólników. W przepisach nie znajdziemy informacji na temat obowiązkowego powołania prezesa. To raczej zwyczaj, a nie przymus. Funkcję prezesa może pełnić któryś z członków zarządu i tak najczęściej się dzieje.

Jak powołać prezesa?

Powołanie następuje na drodze zwykłego porozumienia między wspólnikami i członkami zarządu, którzy wybierają konkretną osobę na stanowisko prezesa spółki. Trzeba przy tym pamiętać, że na tym etapie wciąż jest to funkcja wyłącznie reprezentacyjna. Aby zwiększyć zakres kompetencji prezesa i np. dać mu decydujący głos, konieczne jest podjęcie dalszych działań – a konkretnie wpisanie takiego postanowienia do umowy spółki.

Do najczęstszych kompetencji prezesów spółek należą: reprezentowanie spółki w rozmowach z kontrahentami, prawo decydującego głosu podczas zebrań członków zarządu czy jednoosobowe podejmowanie kluczowych decyzji bez konieczności konsultowania ich z wszystkimi członkami zarządu.

Pamiętaj!

Do momentu usankcjonowania roli prezesa w umowie spółki, jego kompetencje w świetle prawa są takie same, jak zwykłych członków zarządu.

Czy powołanie prezesa w spółce ma sens?

Z pewnością tak, jeśli wszystkim wspólnikom zależy na tym, aby spółka miała czołowego reprezentanta. Już samo utworzenie stanowiska prezesa podnosi prestiż spółki oraz oczywiście osoby pełniącej tę funkcję.

Ponadto powołanie prezesa może wprowadzić ład w funkcjonowaniu spółki. Przekazując tej osobie kluczowe kompetencje unikniemy chaosu decyzyjnego, który mógłby spowolnić rozwój biznesu a nawet narazić go na wymierne straty. Wszystkie te zalety będą miały znacznie jedynie wtedy, gdy na stanowisko prezesa spółki powołamy osobę kompetentną, świetnie rozumiejącą dany biznes oraz mającą konkretną wizję ekspansji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie