Powrót do KRUS po zamknięciu działalności gospodarczej: czy jest możliwy?

Jerzy Biernacki
19.02.2020

Każdy przedsiębiorca w Polsce podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jest to bardzo duże obciążenie finansowe, zwłaszcza dla małych, jednoosobowych działalności gospodarczych. Część przedsiębiorców ma jednak prawo do ubezpieczenia się w KRUS, czyli Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, co jest bardzo opłacalne, ale dostępne tylko pod pewnymi warunkami. Czy przedsiębiorca, który po założeniu działalności przeszedł do ZUS, a po jej zamknięciu chce wrócić do KRUS, ma taką możliwość? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Kiedy przedsiębiorca może zostać w KRUS?

Polskie prawo bardzo dokładnie precyzuje tę kwestię. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo opłacać ubezpieczenia do KRUS tylko pod pewnymi warunkami. Są to:

  • Posiadanie co najmniej jednego hektara przeliczeniowego użytków rolnych;
  • Niepodleganie ubezpieczeniom społecznym w ZUS;
  • Zarejestrowanie się w KRUS i opłacanie składek w Kasie;
  • Niepobieranie emerytury lub renty, ani innego świadczenia wypłacanego z ubezpieczenia społecznego;

Nie są to specjalnie restrykcyjne kryteria, ale część przedsiębiorców i tak nie jest w stanie ich spełnić. Wówczas, po założeniu działalności gospodarczej, nawet osoba, która do tej pory była ubezpieczona w KRUS, musi się „przepisać” do ZUS. Co jednak stanie się w momencie, gdy przedsiębiorca postanowi zamknąć działalność? Czy może wrócić do KRUS?

Z powrotem nie ma problemu

Dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy z jakiegoś powodu zdecydowali się zamknąć działalność, jest taka, że mogą ponownie opłacać składki do KRUS. Wystarczy, że wyrejestrują się z ZUS i zarejestrują w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Uwaga jednak: aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie wymienionych powyżej warunków. Obowiązują one bowiem nie tylko przedsiębiorców, ale też osoby prowadzące zwykłą działalność rolniczą.

Powrót do KRUS jest oczywiście bardzo opłacalny, ponieważ minimalne składki wpłacane do Kasy są kilkakrotnie niższe niż te, jakie odprowadzają osoby (zwłaszcza przedsiębiorcy) ubezpieczone w ZUS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie