Mikrorachunek podatkowy: co to takiego?

Jerzy Biernacki
10.01.2020

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorców czekają kolejne duże zmiany. W życie wejdzie wówczas przepis o tzw. mikrorachunku podatkowym. Chodzi o to, że każda firma, w tym spółka, będzie zobowiązana do odprowadzania swoich zobowiązań podatkowych na jeden rachunek bankowy przypisany do właściwego Urzędu Skarbowego. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego poradnika.

Jakie podatki trzeba będzie opłacać na mikrorachunek?

Nowe przepisy dotyczą zobowiązań podatkowych z tytułu PIT, CIT oraz VAT. Do 31 grudnia 2019 roku przedsiębiorstwa wpłacały te podatki na trzy osobne rachunki w Urzędzie Skarbowym. Ma być więc prościej i taniej – zwłaszcza w sytuacji, gdy firmy posiadają konto w banku pobierającym opłatę za każdy przelew.

Uwaga!

Dotychczasowe rachunki bankowe do wpłat podatków przestaną być aktywne z końcem grudnia 2019 roku. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca omyłkowo przeleje środki na jeden z nich już w 2020 roku, kwota nie zostanie zaksięgowana. Trzeba na to uważać, aby nie narobić sobie zaległości podatkowych.

Skąd firma ma wiedzieć, jaki został jej przypisany mikrorachunek podatkowy?

Można to łatwo sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Wystarczy tylko podać numer NIP firmy. Następnie automatycznie zostanie wygenerowany numer mikrorachunku podatkowego.

Co ciekawe, zmiany obejmują nie tylko przedsiębiorców. Mikrorachunek podatkowy zostanie przypisany również osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Na wspomnianej wcześniej stronie internetowej zamiast numeru NIP podają one numer PESEL. Reszta procedury wygląda dokładnie tak samo.

Warto wiedzieć, numer mikrorachunku podatkowego składa się z kilku elementów, w sumie z 26 znaków. Zaczynają go litery LK, następnie mamy ciąg 10100071 (stały dla każdego rachunku), 222 (również stała), 1 (jeśli podatnik podał numer PESEL) lub 2 (jeśli podatnik podał numer NIP), a pozostałe znaki odpowiadają numerowi PESEL lub numerowi NIP podatnika.

Przypomnijmy: mikrorachunek podatkowy zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, co oznacza, że już pierwsze zobowiązania podatkowe za ten rok trzeba będzie przelać na nowe, ujednolicone konto. Dotyczy to podatków: PIT, CIT oraz VAT.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie