Samochód w firmie to świetne źródło kosztów, o czym wie każdy przedsiębiorca. Auto potrafi generować niemałe wydatki, z których zdecydowana większość może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej – i to nawet w przypadku zadeklarowania użytku mieszanego (zawodowo-prywatnego). Sprawdź, które wydatki spokojnie można rozliczać w działalności.
Najbardziej oczywistym kosztem eksploatacji samochodu w firmie jest paliwo, skądinąd stale drożejące. Tankując auto zawsze bierz fakturę i wysyłaj ją do zaksięgowania – odliczysz i podatek dochodowy, i VAT.
Tak, wydatki na pielęgnację samochodu również mogą być rozliczone w działalności. W końcu auto musi się dobrze prezentować, ponieważ świadczy o marce przedsiębiorstwa. Do kosztów zaliczysz więc np. wydatki na myjnię, kosmetyki czy nawet detailing.
I mamy tutaj na myśli zarówno naprawy mechaniczne, jak i blacharsko-lakiernicze, a także standardowe czynności serwisowe zlecane mechanikowi. Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to dobry powód, aby serwisować samochód w legalnie działającym warsztacie, który wystawia fakturę.
Jeśli kupujesz części do auta na własną rękę, to jak najbardziej mogą one stanowić koszt uzyskania przychodu. Podobnie jest z wszelkimi akcesoriami, które zwiększają funkcjonalność auta i tym samym mogą przyczynić się do wzrostu wydajności przedsiębiorstwa – jak np. felgi aluminiowe, dzięki którym auto robi lepsze wrażenie i skuteczniej promuje markę firmy.
Z ubezpieczeniem jest o tyle dobrze, że stanowi ono w całości koszt uzyskania przychodu. Oznacza to, że nawet jeśli zadeklarowałeś użytek mieszany, to kwota ubezpieczenia będzie w 100% kosztem, co pozwoli odliczyć ją od podatku.
Do kosztów uzyskania przychodu można również zaliczyć wydatki na przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Dotyczy to zarówno biletów autostradowych, opłat wnoszonych w formie cyfrowej, jak i zakupu winiet.