Decydując się na założenie działalności gospodarczej musisz mieć świadomość obowiązków ciążących na przedsiębiorcy. Jednym z najważniejszych jest sumienne prowadzenie spraw księgowych przedsiębiorstwa i terminowe oraz prawidłowe rozliczanie się z danin publicznych – w tym podatków. Większość firm w Polsce korzysta z modelu księgowości uproszczonej. Wyjaśniamy, na czym to dokładnie polega.
Księgowość uproszczona może mieć różne postaci zależne od tego, na jaki model zdecyduje się przedsiębiorca – i o ile spełnia ku temu warunki. W naszym kraju występują trzy formy prowadzenia księgowości uproszczonej, czyli:
Uproszczona księgowość jest rozwiązaniem przeznaczonym dla firm prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki partnerskiej, spółki jawnej i spółki cywilnej osób fizycznych. Warunkiem jest tutaj kryterium dochodowe.
Na uproszczoną księgowość mogą się zdecydować wyłącznie te podmioty gospodarcze, które w ciągu roku osiągają przychód nieprzekraczający równowartości 2 000 000 euro. Jeśli jednak w ciągu roku okaże się, że przychód jest wyższy, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek przejścia na pełną księgowość.
Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście prostota. Wielu przedsiębiorców może się nawet pokusić o samodzielne prowadzenie księgowości uproszczonej, a jeśli po czasie uznają, że wolą jednak skorzystać z usługi biura rachunkowego, to opłata będzie bardzo niska – nawet do 100 złotych miesięcznie.
Do prowadzenia księgowości uproszczonej potrzebny jest tylko program komputerowy, który można kupić, wypożyczyć lub mieć go w ramach usługi fakturowania online.