Księgowość uproszczona – na czym to polega?

Krzysztof Jagielski
07.06.2021

Decydując się na założenie działalności gospodarczej musisz mieć świadomość obowiązków ciążących na przedsiębiorcy. Jednym z najważniejszych jest sumienne prowadzenie spraw księgowych przedsiębiorstwa i terminowe oraz prawidłowe rozliczanie się z danin publicznych – w tym podatków. Większość firm w Polsce korzysta z modelu księgowości uproszczonej. Wyjaśniamy, na czym to dokładnie polega.

Formy prowadzenia księgowości uproszczonej

Księgowość uproszczona może mieć różne postaci zależne od tego, na jaki model zdecyduje się przedsiębiorca – i o ile spełnia ku temu warunki. W naszym kraju występują trzy formy prowadzenia księgowości uproszczonej, czyli:

  1. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów – w takiej księdze zapisuje się zarówno przychody, jak i koszty przedsiębiorstwa. Zakłada się ją z dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej lub od 1 stycznia, jeśli przedsiębiorca postanowił zmienić formę prowadzenia księgowości.
  2. Karta podatkowa – jest to bardzo łatwy model księgowania działalności firmy, który nie wymaga ewidencjonowania spraw finansowych. Podatek opłaca się w formie ryczałtu. Tylko niektóre firmy (małe działalności) mogą skorzystać z tej opcji, a właściciel musi wcześniej złożyć stosowny wniosek o rozliczanie się z urzędem skarbowym na podstawie karty podatkowej.
  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym modelu ewidencji podlegają wyłącznie przychody przedsiębiorstwa (nie ma możliwości odliczania kosztów).

Dla kogo?

Uproszczona księgowość jest rozwiązaniem przeznaczonym dla firm prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki partnerskiej, spółki jawnej i spółki cywilnej osób fizycznych. Warunkiem jest tutaj kryterium dochodowe.

Na uproszczoną księgowość mogą się zdecydować wyłącznie te podmioty gospodarcze, które w ciągu roku osiągają przychód nieprzekraczający równowartości 2 000 000 euro. Jeśli jednak w ciągu roku okaże się, że przychód jest wyższy, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek przejścia na pełną księgowość.

Zalety księgowości uproszczonej

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście prostota. Wielu przedsiębiorców może się nawet pokusić o samodzielne prowadzenie księgowości uproszczonej, a jeśli po czasie uznają, że wolą jednak skorzystać z usługi biura rachunkowego, to opłata będzie bardzo niska – nawet do 100 złotych miesięcznie.

Do prowadzenia księgowości uproszczonej potrzebny jest tylko program komputerowy, który można kupić, wypożyczyć lub mieć go w ramach usługi fakturowania online.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie