1 stycznia 2020 roku pierwsza grupa przedsiębiorców została objęta obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej online. Do końca tego roku na nowe rozwiązanie będą musiały przejść także między innymi salony fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, kancelarie prawne, prywatne gabinety medyczne czy firmy budowlane. Każda zmiana, szczególnie tak duża, budzi obawy, jednak w przypadku kas fiskalnych online możemy mówić o obraniu bardzo dobrego kierunku. To rozwiązanie przyniesie wymierne korzyści przede wszystkim fiskusowi, ale również sami przedsiębiorcy dostrzegą zalety nowoczesnych kas fiskalnych.
Nietrudno się domyślić, że wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych online dla dużej grupy przedsiębiorców miało na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Takie kasy, podłączone za pośrednictwem Internetu do Centralnego Repozytorium Kas, praktycznie uniemożliwiają nieewidencjonowaną sprzedaż, a tym samym znacząco ograniczają zjawisko „szarej strefy”.
Dodatkowo kasy fiskalne online usprawniają cały proces nadzoru nad poprawnością ewidencjonowania sprzedaży. Dane wpisane przez przedsiębiorcę na kasie są automatycznie przesyłane do organów nadzorczych, w tym ministra ds. finansów publicznych oraz naczelników urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych. Taki tryb przekazywania informacji do organów skarbowych przyspieszy ewentualne czynności kontrolne.
Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online zakłada, że pierwszą grupą przedsiębiorców objętych tym obowiązkiem (od 1 stycznia 2020 roku) są zakłady świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także firmy sprzedające benzynę, olej napędowy i gaz z przeznaczeniem do napędu silników spalinowych. Kolejna grupa będzie musiała przejść na kasy online od 1 lipca 2002 roku, a następna ma na to czas do końca grudnia.
Ci przedsiębiorcy, którzy nie zostali wymienieni w ustawie, nadal mogą i będą mogli korzystać z tradycyjnych kas fiskalnych z papierowym czy elektronicznym zapisem kopii. Przypomnijmy jednak, że kas z papierowym zapisem nie można w Polsce kupić już od końca 2019 roku, natomiast te z zapisem elektronicznym zostaną wycofane ze sprzedaży do 31 grudnia 2022 roku.
Są to dodatkowe argumenty przemawiające za tym, aby nawet pomimo braku ustawowego obowiązku zainwestować w kasę fiskalną online. Dodatkowo należy wspomnieć, że 1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące wystawiania faktury VAT dla przedsiębiorców na podstawie paragonu. Teraz jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy na paragonie znajduje się numer NIP firmy. Jest to dość kłopotliwe dla posiadaczy kas fiskalnych starego typu, z których większość nie posiada funkcji wprowadzania numeru NIP na paragonie. Nie ma z tym natomiast problemu w przypadku kas fiskalnych online.
Ministerstwo Finansów tradycyjnie już udziela przedsiębiorcom bonifikaty, dzięki której koszt zakupu kasy fiskalnej online nie jest aż tak bardzo odczuwalny. Ulga wynosi aż 90% i jest ograniczona do kwoty 700 złotych.
Dzięki uldze od ministerstwa przedsiębiorcy mogą się bardziej skupić na jakości kasy fiskalnej, a nie tylko jej cenie. Sprawdzonym i polecanym dostawcą kas, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych (bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców świadczących usługi u klienta) jest firma NetVet.pl.
Artykuł partnera