Jaka kara grozi za niezłożenie JPK V7?

Krzysztof Jagielski
21.12.2020

Składanie JPK V7 (co miesiąc lub co kwartał) jest obowiązkiem każdego płatnika VAT. Większość przedsiębiorców sumiennie się do tego stosuje, ale zdarzają się oczywiście sytuacje, w których firmy albo wysyłają plik za późno, albo popełniają w nim błędy, albo w ogóle tego nie robią. Teoretycznie niewinne niedopatrzenie może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Sprawdź, jaka kara grozi za niezłożenie JPK V7.

Dotkliwa kara finansowa

Niezłożenie JPK V7 w wyznaczonym terminie stanowi naruszenie obowiązków podatkowych i zostało wpisane do Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym, co wyczytamy w artykule 80 paragraf 1 rzeczonego kodeksu, kara, jaką organ skarbowy może nałożyć na podatnika, wynosi nawet do 120 stawek dziennych.

Mało tego: niezłożenie JPK V7 w terminie, złożenie go w nieprawidłowej formie lub podanie w nim nieprawdziwych danych, może zostać zakwalifikowane przez organ skarbowy jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Wówczas sprawa trafi do sądu, który może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową opiewającą na 52 000 złotych (przy uwzględnieniu minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 roku – 2600 zł brutto).

Niewątpliwie nie warto więc ryzykować i lepiej pilnować terminowego wysyłania pliku JPK V7 oraz sumiennie sprawdzać poprawność podanych w nim danych.

Dodajmy również, kto może zostać ukarany grzywną za nieprawidłowości w JPK V7. Zawsze jest to osoba odpowiedzialna za sprawy finansowe i sprawozdawcze w firmie. W praktyce więc może to być:

  • sam przedsiębiorca będący właścicielem jednoosobowej firmy,
  • członek zarządu,
  • wspólnik spółki osobowej,
  • kierownik,
  • inna osoba, która została wyznaczona do wysyłki JPK V7 zgodnie z zawartą umową (np. pracownik biura rachunkowego).

Czy można jakoś uniknąć kary?

Przestrzegamy przed wykorzystywaniem popularnego wśród przedsiębiorców sposobu, który polega na wysyłce pustego pliku JPK VAT. Może to zostać zinterpretowane przez organ skarbowy, jako próba oszustwa, co będzie się już wiązać z o wiele poważniejszymi konsekwencjami.

W sytuacji, gdy plik nie został wysłany w terminie, należy jak najszybciej naprawić ten błąd i zwrócić się do organu skarbowego (Naczelnika właściwego US) z prośbą o odstąpienie od nałożenia kary. Nie ma niestety gwarancji, że ten manewr się powiedzie – każdorazowo leży to w gestii organu, który ma tutaj pełną dowolność w zakresie nakładania kar lub odstępowania od nich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie