Gdy zakładałeś działalność gospodarczą, to od razu wiedziałeś, że chcesz być czynnym płatnikiem podatku VAT. Wiesz, że kontrahenci B2B przychylnym okiem patrzą na firmy wystawiające faktury z pełną kwotą VAT, dlatego nie brałeś nawet pod uwagę innego rozwiązania. Coś się jednak zmieniło i teraz chciałbyś jednak zrezygnować z bycia czynnym płatnikiem VAT. Masz taką możliwość, o ile spełniasz kilka warunków, które opisujemy w naszym poradniku.
Należy się tutaj powołać na tzw. podmiotowe zwolnienie VAT, które przysługuje większości przedsiębiorców nieosiągających rocznego przychodu w kwocie przekraczającej łącznie 200 000 złotych.
Jan Kowalski ma małą agencję marketingową. W całym 2020 roku osiągnął 180 000 złotych przychodu. Kowalski w 2021 roku może więc skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT i tym samym przestać być czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług.
Z podmiotowego zwolnienia z VAT, nawet w przypadku nieprzekroczenia limitu przychodu, nie mogą skorzystać m.in.:
Jeśli spełniasz powyższe warunki, to możesz skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, a właściwie do niego wrócić. W tym celu wystarczy tylko dokonać aktualizacji statusu przedsiębiorstwa na formularzu VAT-R – nastąpi wówczas zmiana z podatnika VAT czynnego na podatnika VAT zwolnionego.
Pamiętaj, że zgłoszenie trzeba złożyć najpóźniej w ciągu 7 dni od momentu, w którym postanowiłeś korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, czyli wystawienia pierwszej faktury bez podatku od towarów i usług.
Na koniec zwracamy jeszcze uwagę, że korzystając z podmiotowego zwolnienia z VAT nie będziesz mógł także odliczać tego podatku w swojej działalności, gdy np. otrzymasz od kontrahenta fakturę z VAT. Wówczas widniejąca na niej kwota brutto będzie dla Ciebie kwotą netto. Może się również okazać, że jeśli wcześniej odliczyłeś VAT od kupionych towarów, to po zmianie statusu podatnika konieczne będzie dokonanie korekt. Skonsultuj to ze swoją księgową.