Jak ustanowić pełnomocnictwo UPL-1?

Piotr Kowalczyk
27.01.2021

Pełnomocnictwo UPL-1 jest dokumentem, z którym powinien się zapoznać każdy przedsiębiorca. Pisząc w dużym skrócie: na podstawie tego pełnomocnictwa Twój księgowy może Cię reprezentować przed organami skarbowymi, w tym składać za Ciebie deklaracje podatkowe. Nie musimy chyba tłumaczyć, jak bardzo komfortowe jest to rozwiązanie. Zdejmuje ono z barków przedsiębiorcy spory ciężar i pozwala mu praktycznie zapomnieć o bieżących kontaktach z np. Urzędem Skarbowym. Takiego pełnomocnictwa można udzielić każdemu księgowemu – również w sytuacji, gdy korzystamy z księgowości online. Jak zatem ustanowić pełnomocnictwo UPL-1? Sprawdź procedurę krok po kroku.

Krok 1

Na początek wejdź na stronę internetową systemu EPUAP, gdzie znajdziesz elektroniczny wniosek o ustanowienie pełnomocnictwa UPL-1. Łap szybki i bezpieczny link do strony.

Krok 2

Kliknij w przycisk „Załatw sprawę” i zaloguj się do systemu EPUAP swoim profilem zaufanym. Jeśli go nie masz, załóż go np. przez bankowość elektroniczną. Po zalogowaniu podaj swój NIP lub PESEL, a następnie wybierz odpowiedni Urząd Skarbowy (ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej). Uzupełnij wszystkie potrzebne pola i przejdź dalej.

Krok 3

Teraz musisz podać dane pełnomocnika, który w tym przypadku będzie konkretny księgowy zatrudniony w biurze, z którym zawarłeś umowę.

Krok 4

Podaj okres, w jakim będzie obowiązywać pełnomocnictwo. Możesz oczywiście wybrać opcję bezterminową, co jest najlepszym rozwiązaniem (w każdej chwili możesz wycofać pełnomocnictwo).

Krok 5

Po przejściu do kolejnego ekranu wybierz „Książka adresowa” i na liście wyszukaj swój Urząd Skarbowy. Zaznacz go, a następnie kliknij w „Dodaj zaznaczonych odbiorców z listy odbiorców”. Dzięki temu Twój Urząd Skarbowy zostanie automatycznie poinformowany o ustanowieniu pełnomocnika.

Krok 6

Podpisz wniosek podpisem zaufanym, co może wymagać przejścia do systemu bankowości elektronicznej (jeśli to przez niego założyłeś swój profil zaufany). Kliknij „Wyślij” i gotowe. Od tego momentu Twój księgowy może Cię już reprezentować przed skarbówką i składać za Ciebie deklaracje podatkowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie