Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.?

Mariusz Siwko
30.03.2020

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma wiele plusów, ale jedną zasadniczą wadę. Mowa oczywiście o słynnym podwójnym opodatkowaniu. To spory problem z perspektywy przedsiębiorcy, któremu przecież nie zależy na tym, aby dwukrotnie odprowadzać podatek na rzecz fiskusa. Istnieją na szczęście zupełnie legalne sposoby uniknięcia podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. Znajdziesz je w naszym poradniku.

O co właściwie chodzi w tym podwójnym opodatkowaniu?

Zjawisko podwójnego opodatkowania jest bardzo charakterystyczne dla działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mechanizm polega na tym, że najpierw przedsiębiorca opłaca podatek od dochodu spółki, a następnie również od wypłaconej dywidendy, czyli najczęściej własnej pensji.

Wynika to z faktu, iż spółka z o.o. jest odrębną osobowością prawną, z własnym numerem NIP i majątkiem. Drugą osobowość stanowi natomiast przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Nietrudno się domyślić, że takie rozwiązanie jest skrajnie niekorzystne pod względem finansowym. Można jednak sięgnąć po rozwiązania, które skutecznie chronią przed podwójnym opodatkowaniem.

Sposoby unikania podwójnego płacenia podatku w spółce z o.o.

Podstawą jest to, aby nie wypłacać sobie ani żadnemu ze wspólników dywidendy. Spokojnie, to wcale nie oznacza, że nie będziesz mieć żadnych pieniędzy z tytułu prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po prostu dywidendę należy zastąpić innymi rozwiązaniami.

Pierwszym z nich jest konsekwentne niewypłacanie zysków spółki, czyli kumulowanie ich na koncie spółki. Ta metoda ma tę wadę, że ogranicza dostęp do pieniędzy, dlatego raczej nie będziesz nią zainteresowany.

Kolejnym sposobem jest nawiązanie współpracy ze spółką z o.o. Polega to na tym, że jako przedsiębiorca zawierasz ze spółką umowę np. na najem powierzchni biurowej czy korzystanie z prywatnego samochodu. W ten sposób spółka ma koszty, a Ty legalne przychody.

Możesz również mianować się prezesem spółki lub członkiem zarządu, wypłacając sobie z tego tytułu pensję na podstawie np. umowy cywilnoprawnej. Pensja jest kosztem spółki, a więc można ją odliczyć od podatku.

Ciekawym rozwiązaniem jest także prowadzenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Możesz świadczyć różne usługi, za które spółka będzie Ci płacić, co stanowi jej koszt, a Twój przychód.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie