Faktura „zw” - czy musisz podać powód zwolnienia z VAT?

Mateusz Rąbalski
29.08.2016

Większość polskich przedsiębiorców jest jednocześnie płatnikami VAT. Bywa jednak, że dana usługa czy sprzedaż może podlegać zwolnieniu z tego podatku, co przedsiębiorca zaznacza na fakturze wpisując stawkę „zw”. Czy jednak firma ma obowiązek podać powód zastosowania zwolnienia? Podpowiadamy.

Kiedy trzeba podawać podstawę prawną stawki „zw”?

Taki obowiązek dotyczy przedsiębiorców korzystających z przedmiotowego zwolnienia z VAT, czyli głównie obracających towarami w ramach wewnątrzwspólnotowych przepisów unijnych. W takiej sytuacji firma musi podać powód zwolnienia z opłacania podatku VAT.

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia podmiotowego do limitu 150.000 złotych, nie ma już obowiązku podawania podstawy zastosowania stawki „zw”.

Ważne

Limit 150.000 złotych dotyczy wartości sprzedaży w ciągu całego roku podatkowego.

Przedsiębiorca, który korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT, może jednak podać na fakturze powód, dla którego stosuje stawkę „zw”.

Kiedy opłaca się zastosować stawkę „zw”?

Taką stawkę stosuje się przede wszystkim w przypadku obrotu wewnątrzwspólnotowego. Bywa jednak, że przedsiębiorcy sięgają po nią w ramach rozliczania krajowych transakcji. Jest szereg usług zwolnionych z opłacania podatku VAT.

Zastosowanie stawki „zw” jest korzystne np. w sytuacji, gdy klient zaproponował bardzo niską stawkę brutto, a przedsiębiorca na to przystał. Wówczas, dzięki zwolnieniu z VAT, kwota brutto będzie de facto kwotą netto.

Jakie dane muszą znaleźć się na fakturze ze stawką „zw”?

Jeśli przedsiębiorca podlega obowiązkowi podania powodu zastosowania stawki „zw”, oczywiście musi na fakturze umieścić podstawę prawną tego zwolnienia. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na kontrolę ze strony urzędu skarbowego – urzędnicy skrupulatnie sprawdzają przypadki zwolnień z opłacania podatku VAT, ponieważ na tym polu przedsiębiorcy najczęściej dokonują wyłudzeń.

Pozostałe dane na fakturze ze stawką „zw” nie różnią się od tych, jakie umieszcza się na dokumencie sprzedaży z normalną stawką VAT. Są to m.in.:

  • Data wystawienia
  • Data sprzedaży
  • Numer faktury
  • Dane odbiorcy
  • Dane sprzedawcy
  • Nazwa towaru/usługi
  • Wartość netto i brutto
  • Kwoty rabatów, obniżek etc.

Warto także pamiętać, że fakt zastosowania stawki „zw” nie zmienia nic w zakresie przepisów dyktujących, w jakim terminie musi zostać wystawiona faktura. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić dokument sprzedaży do 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym nastąpiło dostarczenie towaru, wykonanie usługi lub uzyskanie zapłaty.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie