Dobra informacja dla przedsiębiorców – łatwiej rozliczymy bilety jednorazowe

Piotr Kowalczyk
13.07.2021

Większość przedsiębiorców podróżuje po kraju samochodem lub środkami komunikacji zbiorowej, jak pociąg czy autobus. Wielu z nich do tej pory miało spory problem z tym, aby rozliczyć w kosztach działalności zakup biletów jednorazowych oraz za przejazdy autostradami. Od 1 lipca 2021 roku zmieniły się przepisy, które teraz są znacznie korzystniejsze dla właścicieli firm.

Bilet jak faktura

Wspomniana zmiana przepisów rozwiązała problem, z jakim do tej pory borykało się mnóstwo przedsiębiorców, zwłaszcza podróżujących na krótkich dystansach. Wcześniej, jeśli długość pokonanej trasy nie przekraczała 50 kilometrów, aby rozliczyć zakup biletu w kosztach działalności trzeba było uzyskać fakturę od przewoźnika lub operatora autostrady. Od 1 lipca 2021 roku limit ten został zniesiony.

Dzięki temu każdy fizyczny bilet kupiony w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, na przykład na pociąg w celu dojazdu do klienta, jest traktowany na równi z fakturą i może być od razu zaksięgowany.

Uwaga!

Ponieważ przewoźnicy nie mają możliwości wprowadzania numeru NIP na bilecie czy paragonie, przedsiębiorca powinien zadbać o to, aby na dokumencie sprzedaży znalazło się jego imię i nazwisko. Wskazane może być również umieszczenie na odwrocie biletu imienia, nazwiska oraz numeru NIP nabywcy.

Dodajmy również, że ta korzystna zmiana dotyczy wyłącznie fizycznych biletów i paragonów wydanych w kasie przewoźnika/operatora autostrady. Jeśli zakup został dokonany przez Internet, w tym przez aplikację mobilną, to przedsiębiorca chcąc rozliczyć przejazd do 50 kilometrów nadal musi otrzymać fakturę kosztową – najczęściej jest ona dostarczana mailem lub gotowa do pobrania z poziomu aplikacji przewoźnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie