Korzystanie z pomocy prawników kojarzymy przede wszystkim ze skrajnymi sytuacjami życiowymi, gdy np. grożą nam poważne konsekwencje karne. Tymczasem na rynku jest wiele kancelarii specjalizujących się w obsłudze klienta biznesowego. Świadczą one usługi doradcze na rzecz przedsiębiorców, nierzadko ratując swoich klientów z poważnych opresji. Sprawdź, kiedy i Twojej firmie może się przydać pomoc prawna.
Napisanie umowy zawsze warto zlecić prawnikowi, a przynajmniej skonsultować z nim jej treść. Zdziwiłbyś się, jak wiele osób żyje w bogactwie dzięki temu, że udało im się znaleźć jakieś niekorzystne i bezprawne zapisy w umowach z różnymi firmami – sądy przyznawały im ogromne odszkodowania. Aby się przed tym zabezpieczyć, daj swoją umowę prawnikowi i śpij spokojnie.
Tutaj mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Jeśli to klient dostarczył Ci umowę do podpisania, nigdy nie rób tego ad hoc. Najrozsądniej będzie zlecić jej analizę prawnikowi specjalizującemu się w prawie handlowym. Może się okazać, że w umowie zostały sprytnie ukryte jakieś niekorzystne dla Ciebie zapisy, co naraziłoby Twoją firmę na poważne niebezpieczeństwo.
Gdy już dochodzi do takiego sporu, to dobrze jest mieć za plecami kogoś, kto nie przestraszy się krzyku i gróźb, ale przy pomocy przepisów prawa obali wszelkie nieuzasadnione roszczenia. Doświadczenie pokazuje, że gdy w imieniu przedsiębiorcy wypowiada się prawnik, to kłótliwi klienci w magiczny sposób pokornieją.
To zdecydowanie jest zadanie dla prawnika specjalizującego się w prawie e-commerce. Regulamin sklepu internetowego musi zostać sporządzony perfekcyjnie pod kątem prawnym, ponieważ nawet z pozoru błahy błąd może spowodować, że przedsiębiorca straci mnóstwo pieniędzy i narazi się na karę np. od UOKIK.
Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się w RODO, a skorzystanie z ich usług na etapie tworzenia polityki ochrony danych osobowych jest bardzo rozsądnym krokiem. Musisz wiedzieć, że obecnie istnieją już kancelarie, które są wynajmowane tylko do analizowania polityki przedsiębiorstw pod kątem zgodności z RODO – jeśli znajdują jakiś błąd, mogą wywalczyć od przedsiębiorcy okrągłą sumkę. Lepiej więc nie ryzykować.