Czym jest księgowość pełna?

Maciej Piwowski
07.05.2021

Pełna księgowość, nazywana też pełnymi księgami lub księgami rachunkowymi, to skomplikowany system ewidencjonowania wszystkich operacji finansowych w przedsiębiorstwie. Nieprzypadkowo wiele firm robi wszystko, co możliwe, aby uniknąć konieczności przejścia na pełną księgowość. Na czym to dokładnie polega? Kto nie ma wyboru i musi prowadzić księgi rachunkowe? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Co musisz wiedzieć o pełnej księgowości?

Księgowość pełna zakłada, że przedsiębiorca – czy częściej wynajęte przez niego biuro rachunkowe lub zatrudniony księgowy – będzie skrupulatnie ewidencjonować wszystkie zdarzenia gospodarcze, które podlegają opodatkowaniu. W księgach rachunkowych muszą się znaleźć wszelkie informacje finansowe na temat przedsiębiorstwa. Ich prowadzenie wymaga dokładności, specjalistycznej wiedzy oraz bycia na bieżąco z aktualnymi przepisami prawa podatkowego.

Dla kogo?

Pełna księgowość jest obligatoryjna dla:

  • spółek akcyjnych,
  • spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółek komandytowych,
  • spółek komandytowo-akcyjnych.

Ponadto na księgi rachunkowe obowiązkowo przechodzą wszystkie firmy, które w ciągu roku przekroczyły przychód w wysokości 2 000 000 euro (odpowiednik w złotówkach po średnim kursie NBP). Dotyczy to każdego rodzaju działalności, niezależnie od wielkości firmy.

Uwaga!

Może się zdarzyć, że przekroczenie limitu nastąpi np. w połowie roku kalendarzowego. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi zgłosić swoją firmę do pełnej księgowości.

Zalety pełnej księgowości

Choć wydaje się, że pełna księgowość to wyłącznie problem dla przedsiębiorstwa, to w rzeczywistości można tutaj wskazać kilka zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim umożliwia ono zyskanie kompleksowej wiedzy na temat finansów firmy, co z kolei ułatwia zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa.

Pełna księgowość umożliwia również dokładniejsze planowanie inwestycji oraz kontrolowanie wydatków, co chroni przed podejmowaniem złych decyzji finansowych.

Wady pełnej księgowości

Pełna księgowość bez wątpienia nie jest wymarzonym rozwiązaniem. Po stronie minusów trzeba wymienić chociażby wysokie koszty ponoszone przez przedsiębiorcę, praktycznie brak możliwości samodzielnego zajmowania się sprawami księgowymi oraz wysoki stopień skomplikowania procesu prowadzenia księgowości, co zawsze zwiększa ryzyko popełnienia błędów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.