Faktura uproszczona to specyficzny rodzaj dokumentu sprzedaży, który został wprowadzony w Ustawie o podatku od towarów i usług. Według definicji fakturę uproszczoną można wystawić wtedy, gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Wielu przedsiębiorców spotkało się już z tym dokumentem, otrzymując go na przykład na stacji benzynowej. Wyjaśnijmy zatem, czym różni się faktura uproszczona od faktury zwykłej.
Zgodnie z nazwą taki dokument ma znacznie prostszą formę i zawiera o wiele mniej danych niż klasyczna faktura VAT. Na fakturze uproszczonej nie znajdziemy takich informacji, jak:
Aby możliwe było rozliczenie takiego dokumentu w działalności, faktura uproszczona musi zawierać:
Jeśli spełniony został warunek kwotowy (do 450 złotych lub 100 euro), to fakturę uproszczoną może wystawić każdy przedsiębiorca, zarówno będący czynnym podatnikiem VAT, jak i zwolniony z opłacania tego podatku. Jednocześnie należy podkreślić, że możliwość wystawienia faktury uproszczonej jest tylko PRAWEM, ale nie obowiązkiem.
Czyli: przedsiębiorca niezależnie od kwoty sprzedaży może wystawić zwykłą fakturę VAT, jeśli jest tak dla niego wygodniej. Z kolei nabywca towaru lub usługi nie może się domagać wystawienia faktury uproszczonej, jeśli przedsiębiorca preferuje fakturę VAT.