Czy wydatki poniesione w dni wolne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Krzysztof Jagielski
21.03.2017

W dobie dynamicznego rozwoju biznesów prowadzony w Internecie coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy ponoszą różne wydatki związane ze swoją działalnością nie tylko w dni powszednie, ale także w te powszechnie uznane za dni wolne od pracy, czyli w sobotę i niedzielę. Czy wydatki poniesione w te dni mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu? Tę kwestię wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie.

Liczy się celowość wydatku, a nie dzień jego powstania

Dobra informacja dla przedsiębiorców jest taka, że z podatkowego punktu widzenia dzień dokonania zakupu na cele prowadzonej działalności nie ma żadnego znaczenia. Jest to rozsądne – w końcu przybywa biznesów, które nie są czynne od-do, a przedsiębiorcy obsługują klientów w niestandardowych porach, także w weekendy.

Dla fiskusa ważne jest więc wyłącznie to, czy zakup może zostać racjonalnie uzasadniony, to znaczy czy spełnia wymagania ustawy o PIT. Przypomnijmy, że w koszty uzyskania przychodu mogą zostać zaliczone wyłącznie te wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością, pozwalają przedsiębiorcy osiągnąć przychód lub go zabezpieczają. Takiego zakupu można dokonać w dowolny dzień.

Pamiętaj

Listę wydatków, które nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, znajdziesz w artykule 23. ustawy o PIT.

Gdy są wątpliwości

To normalne, że przedsiębiorcy szukają legalnych sposobów na to, aby ograniczyć wysokość płaconych przez siebie podatków. Prowadzi to jednak do wielu błędów i wynikających z nich problemów w razie kontroli skarbowej. Fiskus regularnie podważa zasadność niektórych wydatków i nie ma tutaj znaczenia, czy powstały one w dni robocze czy teoretycznie wolne od pracy.

Aby uniknąć takich problemów odpowiedzialny przedsiębiorca, który ma wątpliwości, czy dany wydatek może zostać zaliczony w poczet kosztów uzyskania przychodu, powinien wystąpić o indywidualną interpretację do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Taka interpretacja nie pozostawia już żadnych wątpliwości.

Jeśli przedsiębiorca zaryzykuje i wciągnie do ewidencji kosztów uzyskania przychodu kontrowersyjny wydatek, naraża się na problemy w trakcie ewentualnej kontroli. Fiskus może wówczas nakazać usunięcie kosztu z ewidencji i uregulować różnicę w wyliczonym podatku dochodowym oraz podatku VAT wraz z odsetkami. Dotyczy to jednak wyłącznie różnic, których wartość przekracza 8,70 zł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie