Czy warto być vatowcem? 5 dowodów na to, że tak

Marek Szydełko
11.07.2016

Każdy przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą musi wybrać formę opodatkowania. Jedni decydują się na podatek na zasadach ogólnych, inni na ryczałt czy kartę podatkową. Kolejna decyzja dotyczy tego, czy przedsiębiorca ma być vatowcem. Wielu się tego obawia, ale zupełnie niepotrzebnie. Mamy 5 dowodów na to, że warto być vatowcem.

  1. Płacisz niższe podatki – owszem, VAT jest tzw. podatkiem niczyim, co oznacza, że musisz go zwrócić do Urzędu Skarbowego, ale wyłącznie w kwocie pozostałej po odliczeniu Twoich wydatków, za które też został odprowadzony podatek VAT. Czyli jeśli masz duże obroty i wysokie koszty, to masz szansę w ogóle nie zapłacić podatku VAT. To czysty zysk.
  2. Łatwiejsze kontakty biznesowe – wiele firm nawet nie podejmuje rozmów z podwykonawcą, jeśli tylko okaże się, że nie jest on vatowcem. Wystawiona przez takiego przedsiębiorcę faktura ma niską wartość – można z niej odliczyć tylko podatek dochodowy, a to właśnie podatek VAT stanowi największe obciążenie i to on jest szczególnie atrakcyjną pozycją na fakturze.
  3. Większy prestiż – nie wystawiasz faktur VAT? Mało kto będzie traktować Cię poważnie. W takiej sytuacji jasne jest, że prowadzisz jakiś maleńki biznes i nie będziesz w stanie np. obsłużyć dużych rynkowych graczy. Dla wielu firm Twoja działalność po prostu nie istnieje.
  4. Chwilowo zarabiasz więcej – ten argument jest szczególnie trafiony, jeśli rozliczasz się z fiskusem kwartalnie. Wówczas przez bite 3 miesiące możesz trzymać zapłacony przez Twoich klientów podatek VAT na swoim koncie i dowolnie nim gospodarować. Są to często spore kwoty – możesz zarobić na odsetkach z konta oszczędnościowego, założyć krótkoterminową lokatę czy po prostu poczynić jakieś inwestycje.
  5. Nic nie tracisz – wiele osób twierdzi, że nie warto być vatowcem, bo po co płacić kolejny podatek. To zwykła nieprawda. Każdy płaci podatek VAT, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Przedsiębiorca-vatowiec ma natomiast tę przewagę, że może sobie VAT częściowo zatrzymać. Czy warto z tego rezygnować?

Trudno zrozumieć, dlaczego niektórzy przedsiębiorcy nie chcą być vatowcami. Nie wiąże się to z praktycznie żadnymi stratami, a można na tym tylko zyskać. Wystarczy rozsądnie prowadzić swój biznes, ale to dotyczy każdej formy opodatkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie