Czy trzeba rozliczać się z pomocy w ramach tarczy branżowej w PIT?

Mateusz Rąbalski
04.05.2021

Przedsiębiorcy, którzy w 2020 roku skorzystali ze wsparcia w ramach tarcz branżowych, a teraz wypełniają PIT za ubiegły rok, mają sporo wątpliwości dotyczących ewentualnego obowiązku rozliczenia tej pomocy w deklaracji podatkowej. W naszym poradniku wyjaśniamy, czy musisz uwzględniać w PIT mikropożyczkę, zwolnienie z ZUS oraz świadczenie postojowe.

Mikropożyczka z urzędu pracy

To była jedna z najchętniej wybieranych form pomocy w ramach tarcz branżowych. Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o 5000 złotych pożyczki z urzędu pracy, która miała podlegać zwrotowi, ale w większości przypadków została umorzona – warunkiem było prowadzenie działalności przez 3 miesiące od momentu otrzymania wsparcia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mikropożyczka z urzędu pracy, a konkretnie jej umorzenie, nie stanowi przychodu na gruncie ustaw o podatku dochodowym. Nie trzeba się więc z niej rozliczać w PIT.

Zwolnienie z ZUS

Praktycznie każdy przedsiębiorca, który się do tego kwalifikował, skorzystał z tej formy wsparcia. Zwolnienie z opłacania składek na ZUS było udzielane na okres 3 miesięcy. Czy jednak stanowi to przychód przedsiębiorcy? Okazuje się, że nie. W ustawie o tarczy antykryzysowej wyraźnie jest napisane, że zwolnienie z ZUS nie jest przychodem na gruncie ustaw o podatku dochodowym. Czyli także nie trzeba się z tego rozliczać w PIT.

Uwaga!

Pamiętaj jednak, że nie możesz odliczyć od przychodu i dochodu (zdrowotna) nieopłaconych w okresie zwolnienia składek na ZUS.

Świadczenie postojowe

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali ze świadczenia postojowego wypłacanego przez ZUS także nie mają się czym przejmować. Takie świadczenie nie stanowi przychodu, wobec czego jest zwolnione z opłacania od niego podatku. Nie trzeba go zatem uwzględniać w swoim zeznaniu podatkowym za rok 2020.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie