Czy tata-przedsiębiorca może wziąć urlop ojcowski?

Mateusz Rąbalski
19.01.2018

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy ojciec zatrudniony na etacie może skorzystać z 2 tygodni tzw. urlopu ojcowskiego. Jest on udzielany z tytułu urodzenia się dziecka. Mężczyzna ma możliwości wykorzystania urlopu aż do ukończenia przez pociechę 24. miesiąca życia. Co jednak z tatą-przedsiębiorcą? Czy jemu także przysługuje urlop ojcowski? Przekonaj się.

Jeden warunek skorzystania z urlopu ojcowskiego przez przedsiębiorcę

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i świeżo upieczonym tatą oraz chciałbyś udać się na dwutygodniowy urlop ojcowski, to oczywiście masz taką możliwość. Pod jednym warunkiem: że opłacałeś składki na ubezpieczenie chorobowe. Są to składki dobrowolne, dlatego nie każdy przedsiębiorca rozlicza się z nich z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli tego nie robiłeś, to niestety, ale prawo do urlopu przepadło.

W przypadku przedsiębiorców, którzy opłacali składki na ubezpieczenie chorobowe, istnieje prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, czyli 14 dni kalendarzowych. Jest zatem dokładnie tak samo, jak w przypadku osób zatrudnionych na etacie.

Ważne!

Nie musisz wykorzystywać urlopu od razu. Możesz go sobie podzielić, jednak maksymalnie na dwie części po 7 dni kalendarzowych.

To się opłaca

Pomijając kwestię spędzenia czasu z dzieckiem, przedsiębiorca korzystający z urlopu ojcowskiego zyskuje również wymierne korzyści finansowe. Za okres urlopu nie są od niego pobierane żadne składki na ZUS. Jeśli przedsiębiorca weźmie urlop np. w kwietniu i wykorzysta go w całości, to opłaci składki jedynie za 16 dni miesiąca.

Co ważne, przedsiębiorca przebywający na urlopie ojcowskim, zyskuje prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, który zostanie mu wypłacony za cały okres urlopu.

Jak skorzystać?

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego niezbędne jest złożenie stosownego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres, przez który przedsiębiorca chce przebywać na urlopie. W tym celu wypełnia się druk ZAS-34 i składa go we właściwym oddziale ZUS najpóźniej na jeden dzień przed rozpoczęciem urlopu.

Do wniosku przedsiębiorca musi dołączyć także skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3b. Pamiętaj, że na 100% uruchomi to procedurę weryfikacji Twojego konta składkowego, dlatego wcześniej upewnij się, że nie masz żadnych zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie