Sprzedawanie na Allegro i innych popularnych serwisach aukcyjnych, to dla wielu osób okazja do świetnego zarobku. Fiskus jednak czuwa i od dawna monitoruje transakcje zawierane w sieci, by wyłapywać osoby, które teoretycznie powinny odprowadzać podatek dochodowy od zarobionych pieniędzy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sprzedaż na Allegro może wiązać się z obowiązkiem zarejestrowania działalności gospodarczej. Kogo to dotyczy? Przeczytaj.
Kiedy sprzedaż na Allegro ma znamiona działalności gospodarczej?
Z punktu widzenia organów skarbowych wystarczy, że sprzedawca prowadzi swoją działalność w sposób ciągły, czyli regularnie wystawia różne przedmioty na sprzedaż i znajduje nabywców.
Drugim warunkiem jest prowadzenie sprzedaży w sposób zorganizowany. W przypadku Allegro może chodzić np. o stworzenie profesjonalnego szablonu aukcji, zarejestrowanie konta z hasłem „sklep” czy dołączenie do programu Super Sprzedawca.
Kolejnym elementem, który może wskazywać na konieczność zarejestrowania działalności gospodarczej, jest prowadzenie sprzedaży na Allegro z wyraźnym zamiarem czerpania zysku. Jeśli więc Jan Kowalski wystawił na portalu stare spodnie, bo po prostu chce się ich pozbyć, to nie jest przedsiębiorcą. Jeśli jednak ma 1000 par takich spodni i sprzedaje je z zyskiem, to jak najbardziej ma obowiązek zarejestrowania działalności.
Z czym to się wiąże?
Jeśli regularnie sprzedajesz różne przedmioty na Allegro i czerpiesz z tego zyski, to w rozumieniu przepisów podatkowych uchodzisz za przedsiębiorcę. Musisz więc dokonać legalizacji swojej działalności i dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wiąże się z tym oczywiście konieczność dokumentowania sprzedaży, czyli wystawiania paragonów lub faktur. Większość sprzedawców na Allegro nie osiąga przychodów wymuszających na nich zarejestrowanie się jako czynni płatnicy VAT.
Co grozi za brak rejestracji?
Z punktu widzenia fiskusa regularne zarabianie na Allegro bez zarejestrowania działalności gospodarczej, to po prostu osiąganie przychodów z nieujawnionego źródła. Wiąże się to z groźbą poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej oraz karnej. Jeśli fiskus przyłapie Cię na takim procederze, spodziewaj się bardzo wysokiej grzywny i konieczności uiszczenia zaległego podatku wraz z odsetkami.
Wbrew pozorom organy skarbowe mają szerokie możliwości docierania do nieuczciwych sprzedawców na Allegro. Najczęściej bazują na donosach (także od niezadowolonych kupujących) oraz na własnych śledztwach.