Czy opłata skarbowa stanowi koszt uzyskania przychodu?

Mariusz Siwko
22.09.2017

Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że jeśli chce odliczyć poniesione wydatki od przychodu, musi udowodnić ich związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. W teorii jest to proste i zrozumiałe, ale praktyka pokazuje, że przedsiębiorcy bardzo często mają problem z oceną, co stanowi koszt uzyskania przychodu a co nie. Dobrym przykładem jest tutaj opłata skarbowa, którą uiszcza się dość często. Czy taką opłatę można zaliczyć do kosztów? Podpowiadamy.

W jakich sytuacjach przedsiębiorca musi ponieść opłatę skarbową?

Opłatę skarbową ponosi się dość często i przy okazji różnych kontaktów z urzędami. Zwykle jest ona pobierana w sytuacji, gdy przedsiębiorca występuje o wydanie jakiegoś zaświadczenia, zezwolenia lub koncesji. Normą jest naliczanie opłaty za każdym razem, gdy na wniosek przedsiębiorcy urząd musi podjąć określone czynności.

Opłaty skarbowe z reguły nie są wysokie – wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych, ale to zawsze jest jakiś wydatek, który obciąża budżet przedsiębiorcy. Dlatego osoba prowadząca działalność gospodarczą słusznie chciałaby zaliczyć opłatę w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Czy jest taka możliwość?

Jak najbardziej tak. Opłata skarbowa stanowi koszt uzyskania przychodu, ale oczywiście wyłącznie wtedy, gdy jej poniesienie wiązało się z załatwianiem jakiejś sprawy służbowej. Nie dotyczy to opłat za różne zaświadczenia wystawiane na rzecz osoby prywatnej czy np. członków rodziny przedsiębiorcy.

Warto również pamiętać, że poniesienie opłaty skarbowej musi zostać przez przedsiębiorcę udokumentowane – tylko wtedy istnieje możliwość zaliczenia wydatku do kosztów prowadzenia działalności.

Dokumentowanie opłaty skarbowej

Urzędy z zasady nie wystawiają faktur, ale na szczęście taki dokument nie jest potrzebny. Wystarczy jakikolwiek wiarygodny dowód uiszczenia opłaty. Może to być:

  • Druk potwierdzenia dokonania wpłaty, który jest wydawany przez kasjera w okienku w urzędzie,
  • Wydrukowane potwierdzenie wykonania przelewu, jeśli przedsiębiorca uiścił opłatę np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Jak prawidłowo zaksięgować opłatę skarbową?

W przypadku przedsiębiorców prowadzących Księgę Przychodów i Rozchodów sprawa jest bardzo prosta. Opłatę skarbową należy zaksięgować w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki” oraz oczywiście zachować fizyczny dowód poniesienia kosztu na wypadek kontroli.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy możesz zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodu, skonsultuj to z doświadczonym biurem rachunkowym lub wystąp o interpretację do Naczelnika swojego urzędu skarbowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie