W okresie zimowym, który w Polsce przypada od 1 listopada do 31 marca, pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom posiłki i napoje profilaktyczne, jeśli ci wykonują prace w trudnych warunkach atmosferycznych. Obowiązek ten wynika z art. 232 Kodeksu pracy oraz szczegółowych przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Szczegóły przybliżamy w naszym artykule.
Posiłki profilaktyczne należą się pracownikom, którzy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym przy temperaturze w pomieszczeniu poniżej 10 stopni Celsjusza, powodującym wydatek energetyczny powyżej:
Dotyczy to także pracowników wykonujących swoje obowiązki na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, gdy wydatek energetyczny organizmu przekracza wskazane wyżej wartości.
Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, zapewniając około:
Łączna wartość kaloryczna posiłku powinna wynosić około 1.000 kcal.
Pracodawca musi również zapewnić ciepłe napoje profilaktyczne pracownikom zatrudnionym w warunkach mikroklimatu zimnego (wskaźnik siły chłodzącej powietrza, WCI, powyżej 1.000) oraz wykonującym prace na otwartej przestrzeni, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10°C.
Jeśli zapewnienie posiłków w miejscu pracy jest z jakiegoś powodu niemożliwe, pracodawca powinien umożliwić pracownikom przyrządzanie posiłków z otrzymanych produktów lub wydać bony, talony lub kupony uprawniające do odbioru posiłków. Warto podkreślić, że tego obowiązku nie można zastąpić ekwiwalentem pieniężnym.
Dodajmy, że zgodnie z przepisami posiłek profilaktyczny zapewniony podczas podróży służbowej nie obniża diety z tytułu delegacji.