Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)

Piotr Kowalczyk
13.01.2025

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności, czyli PKD. Zastąpiła dotychczasową wersję PKD z 2007 roku. Zmiany te są motywowane przede wszystkim pojawieniem się zupełnie nowych rodzajów działalności, zwłaszcza w obszarze technologicznym, a także koniecznością dostosowania klasyfikacji do unijnej NACE.

Czym jest PKD?

PKD to systematyka działalności gospodarczych, wykorzystywana w statystyce publicznej, rachunkowości i ewidencji. Dzieli sektory gospodarki na grupy, umożliwiając przedsiębiorcom wybór kodu najlepiej opisującego ich działalność. Kody PKD mają charakter statystyczny, ale mogą wiązać się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak forma opodatkowania, stosowanie kas fiskalnych czy rejestracja VAT.

Jakie zmiany zaszły w PKD od 2025 roku?

Przede wszystkim pojawiły się nowe podklasy działalności, np.:

  • 35.40.Z – „Działalność brokerów i agentów energii elektrycznej, gazu i paliw”.
  • 52.31.Z – „Pośrednictwo w transporcie towarów”.
  • 85.61.Z – „Pośrednictwo w zakresie prowadzenia kursów i korepetycji”.

Zwiększona została liczba podklas – z 645 do 727, nastąpiły również przesunięcia i zmiany w opisach w celu lepszego dopasowania kodów do specyfiki działalności. Ponadto dodano nowe sekcje i zmieniono istniejące, np. teraz jest więcej grup związanych z pośrednictwem i usługami cyfrowymi.

Kto musi aktualizować kody PKD?

Przedsiębiorcy rejestrujący działalność od 1 stycznia 2025 roku w CEIDG, KRS lub REGON muszą wybrać kody PKD zgodnie z nową klasyfikacją. Z kolei już istniejące firmy, które w 2025 roku złożą wnioski o zmianę wpisu, zawieszenie, wznowienie lub wykreślenie działalności, muszą używać kodów PKD według nowej listy. Pamiętajmy, że zmiana kodów PKD jest wymagana przy każdorazowej zmianie profilu działalności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie