Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru trzy główne formy opodatkowania. Są to: zasady ogólne, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które zależą głównie od rodzaju prowadzonej działalności. Jaka forma będzie odpowiednia dla Twojego biznesu w 2025 roku? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz poradnik.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych bazuje na skali podatkowej. Podatek dochodowy płacimy w ramach dwóch progów podatkowych, czyli:
Trzeba również uwzględnić składkę zdrowotną, która jest liczona jako 9% od osiągniętego w danym miesiącu dochodu, de facto stając się kolejnym podatkiem. W 2025 roku minimalna składka zdrowotna wyniesie 314,96 zł miesięcznie, co odpowiada 9% podstawy wymiaru (3499,50 zł).
Podatek liniowy to opodatkowanie stałą stawką 19% niezależnie od wysokości dochodów. Jest on korzystny dla przedsiębiorców osiągających wysokie dochody, jednak trzeba pamiętać, że tzw. „liniówka” uniemożliwia korzystanie z wielu ulg podatkowych oraz przekreśla opcję wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
Zaletą jest możliwość częściowego odliczania składki zdrowotnej - limit tego odliczenia w 2025 roku wyniesie 12 900 zł. Podatnicy liniowi mogą albo zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu, albo odliczyć ją od podstawy opodatkowania.
Dla kogo:
Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania, gdzie stawki zależą od rodzaju działalności i wynoszą od 2% do 17%. Składki zdrowotne obliczane są na podstawie przychodu, co może być korzystne dla przedsiębiorców generujących bardzo niskie koszty uzyskania przychodu.
Ryczał nie jest jednak dla każdego. Z tej formy opodatkowania nie skorzystają przedsiębiorcy świadczący usługi dla byłego pracodawcy w podobnym zakresie, prowadzący działalności wyłączone z ryczałtu, np. apteki czy handel akcyzowy, a także osoby, które zmieniały formę prowadzenia działalności w danym roku.
Pamiętaj, że czas na ewentualną zmianę formy opodatkowania w 2025 roku masz tylko do 20 lutego.