Czy można przekształcić JDG w spółkę z o.o.?

Mateusz Nowak
15.09.2020

Postawione w tytule pytanie zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców. Nie ma w tym oczywiście przypadku – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie docierania do klientów, a także optymalizowania kosztów biznesu. Czy zatem możliwe jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.? Sprawdź w naszym poradniku.

Tak, można to zrobić

Nie przedłużając od razu odpowiedzmy na to nurtujące Cię pytanie: tak, mając jednoosobową działalność gospodarczą możesz bez problemu przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Cały ten proces odbywa się w oparciu o zasadę sukcesji praw i obowiązków. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki zostają przeniesione z JDG na spółkę z o.o.

Po przekształceniu spółka automatycznie staje się stroną wszelkich umów, jakie wcześniej zawarł przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Nie ma więc potrzeby podpisywania nowych umów. Nie trzeba ich również aneksować. Dotyczy to w szczególności umów z pracownikami, którzy pracowali dla firmy prowadzonej w formie JDG i teraz przechodzą do spółki, a także z kontrahentami.

Rada

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku umów kredytowych, leasingu czy wynajmu. Mimo to warto skontaktować się z drugą stroną umowy i dopytać, czy nie życzy sobie ona aneksowania umowy po zmianie osobowości prawnej kontrahenta.

Czy trzeba zmieniać nazwę?

Nie ma takiej konieczności, oczywiście poza tym, że po przekształceniu konieczne jest dodanie do poprzedniej nazwy dopisku „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub skrótowo „spółka z o.o.”. Przedsiębiorca ma również możliwość zmiany nazwy firmy, ale powinien pamiętać, że w takiej sytuacji należy przez 12 miesięcy w dokumentach (na przykład na fakturze) dodać człon: „dawniej XYZ”, gdzie „XYZ” odnosi się do poprzedniej nazwy jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki temu kontrahenci będą wiedzieć, z kim mają do czynienia.

Konsekwencje

Najważniejszą kwestią, o jakiej trzeba pamiętać przy przekształceniu JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że po takiej zmianie nie można już rozliczać się z fiskusem w oparciu o PIT. Spółka z o.o. ma osobowość prawną, dlatego obowiązuje tutaj opodatkowanie podatkiem CIT.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.