Postawione w tytule pytanie zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców. Nie ma w tym oczywiście przypadku – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie docierania do klientów, a także optymalizowania kosztów biznesu. Czy zatem możliwe jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.? Sprawdź w naszym poradniku.
Nie przedłużając od razu odpowiedzmy na to nurtujące Cię pytanie: tak, mając jednoosobową działalność gospodarczą możesz bez problemu przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Cały ten proces odbywa się w oparciu o zasadę sukcesji praw i obowiązków. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki zostają przeniesione z JDG na spółkę z o.o.
Po przekształceniu spółka automatycznie staje się stroną wszelkich umów, jakie wcześniej zawarł przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Nie ma więc potrzeby podpisywania nowych umów. Nie trzeba ich również aneksować. Dotyczy to w szczególności umów z pracownikami, którzy pracowali dla firmy prowadzonej w formie JDG i teraz przechodzą do spółki, a także z kontrahentami.
Rada
Ta sama zasada obowiązuje w przypadku umów kredytowych, leasingu czy wynajmu. Mimo to warto skontaktować się z drugą stroną umowy i dopytać, czy nie życzy sobie ona aneksowania umowy po zmianie osobowości prawnej kontrahenta.
Nie ma takiej konieczności, oczywiście poza tym, że po przekształceniu konieczne jest dodanie do poprzedniej nazwy dopisku „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub skrótowo „spółka z o.o.”. Przedsiębiorca ma również możliwość zmiany nazwy firmy, ale powinien pamiętać, że w takiej sytuacji należy przez 12 miesięcy w dokumentach (na przykład na fakturze) dodać człon: „dawniej XYZ”, gdzie „XYZ” odnosi się do poprzedniej nazwy jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki temu kontrahenci będą wiedzieć, z kim mają do czynienia.
Najważniejszą kwestią, o jakiej trzeba pamiętać przy przekształceniu JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że po takiej zmianie nie można już rozliczać się z fiskusem w oparciu o PIT. Spółka z o.o. ma osobowość prawną, dlatego obowiązuje tutaj opodatkowanie podatkiem CIT.