Czy można odliczyć VAT od faktur zakupowych sprzed złożenia druku VAT-R?

Antoni Kwapisz
27.12.2017

Tytułowy problem ma wielu przedsiębiorców, którzy dopiero założyli działalność gospodarczą, nie zdążyli jeszcze oficjalnie zostać vatowcami, ale już od pierwszego dnia prowadzenia firmy generują koszty. Do niedawna Urzędy Skarbowe stały na stanowisku, że w takiej sytuacji nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od faktur zakupowych. To się jednak zmieniło i to na korzyść przedsiębiorców.

Studium przypadku

Jan Kowalski założył firmę z dniem 1 września 2017 roku. 2 września dokonał zakupu komputera na potrzeby swojej firmy. Z faktury wynika, że wartość podatku VAT wynosi 330 złotych. Jan Kowalski chciałby odliczyć ten podatek na koniec okresu rozliczeniowego z Urzędem Skarbowym i w tym celu złożył stosowną deklarację VAT-7.

W czym problem? W tym, że Jan Kowalski zarejestrował się jako vatowiec (czyli złożył druk VAT-R) dopiero 7 września 2017 roku. Wcześniej nie miał na to czasu lub też zastanawiał się, czy opłaca się mu zostać czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług.

Jeszcze do niedawna w takiej sytuacji Jan Kowalski otrzymałby z Urzędu Skarbowego wezwanie do złożenia korekty w druku VAT-7, ponieważ urzędnicy dopatrzyliby się, że zakup został dokonany przed nabyciem prawa do bycia płatnikiem VAT.

Jednak po fali wyroków sądowych w tej sprawie Urzędy Skarbowe zmieniły politykę i obecnie nie robią już problemów z odliczeniem podatku VAT od faktur zakupowych sprzed złożenia druku VAT-R. Oczywiście każdy przypadek jest tutaj rozpatrywany indywidualnie, co oznacza, że przedsiębiorca raczej nie ma co liczyć na zwrot podatku, jeśli zarejestrował się jako vatowiec np. dwa lata po dokonaniu zakupu, z tytułu którego chciałby osiągnąć korzyść podatkową.

Pamiętaj o zasadzie celowości zakupu

Każdy przedsiębiorca musi mieć świadomość, że Urzędy Skarbowe bardzo wnikliwie badają, czy dokonany zakup ma związek z prowadzoną działalnością. W całym kraju mnożą się przypadki wysyłania do przedsiębiorców nakazu złożenia korekty deklaracji VAT-7 i zwrotu niesłusznie odliczonego podatku od towarów i usług.

Decydując się na wykazanie kosztu z tytułu faktury zakupowej należy umieć ponad wszelką wątpliwość dowieść, że zakup ma związek z prowadzoną działalnością. Lepiej więc unikać kontrowersyjnych zakupów, które mogłyby zostać podważone przez urzędników. Nie ma sensu narażać się na problemy i ewentualne wszczęcie drobiazgowej kontroli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie