Realne skutki ataku cybernetycznego dla Twojej firmy

Mariusz Siwko
22.03.2022

Cyberprzestępczość stanowi dziś ogromne zagrożenie dla każdego z nas. Prawdopodobieństwo padnięcia ofiarą takiego ataku jest nawet wyższe niż fizycznego włamania się do siedziby Twojej firmy! Dlatego jeśli wciąż nie korzystasz z profesjonalnego oprogramowania zabezpieczającego przed atakami cybernetycznymi, to do wyobraźni powinny Ci przemówić przykłady realnych skutków takiej sytuacji. Nie są one przyjemne, a przy tym narażają Twoją firmę na ogromne straty finansowe i wizerunkowe.

Utrata środków

To najbardziej dotkliwy z potencjalnych skutków ataku cybernetycznego. Choć może Ci się to wydawać mało prawdopodobne, to naprawdę nie powinieneś lekceważyć ryzyka włamania na Twoje konto firmowe i ogołocenia go do ostatniej złotówki. Atak może również skutkować tym, że wyślesz towar przestępcy, który nigdy za niego zapłaci lub autorytet Twojej firmy może zostać wykorzystany do wyłudzenia pieniędzy, np. z kredytu czy zbiórki na pomoc potrzebującym.

Zablokowanie strony www/sklepu internetowego

Jeśli podstawą Twojego biznesu jest sprzedaż internetowa i potrzebujesz do tego sprawnej strony www lub tym bardziej sklepu online, to powinieneś szczególny nacisk położyć właśnie na ochronę przed atakami cybernetycznymi. Czasowe wyłączenie działania serwisu może Cię narazić na konkretne straty finansowe oraz utratę reputacji, a także pogorszenie pozycji strony w wyszukiwarce Google.

Wyciek bazy danych

To ogromna strata, przede wszystkim wizerunkowa, ale też mogąca pociągnąć za sobą konkretne problemy prawne – jeśli dane kontrahenta wyciekną i zostaną wykorzystane na przykład do wyłudzenia kredytu, to Ty zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w związku z nienależytym zabezpieczeniem danych przed atakiem cybernetycznym.

Rozsiewanie SPAM-u z adresów firmowych

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że Twoje firmowe adresy e-mail, strona internetowa czy nawet profil marki na Facebooku już teraz są wykorzystywane do rozsyłania szkodliwego SPAM-u, w tym do wyłudzania danych czy też pieniędzy. To bardzo popularna taktyka cyberprzestępców, na którą szczególnie narażeni są właśnie przedsiębiorcy lekceważący kwestię ochrony przed atakami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.