Oprogramowanie do zarządzania magazynem – dlaczego warto w nie zainwestować?

Jerzy Biernacki
19.05.2022

Firmowy magazyn pełni niezwykle ważną funkcję w przedsiębiorstwie produkcyjnym, logistycznym czy budowlanym. Gwarantuje stały dostęp do potrzebnych materiałów, ich prawidłowy przepływ, a tym samym zachowanie ciągłości pracy. Mimo to wciąż wiele firm zarządza magazynem w sposób klasyczny, mało efektowny, bazując na ręcznym remanencie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oprogramowanie do zarządzania magazynem, którego zakup szybko się zwróci. Sprawdź, jakie mogą wyniknąć z tego korzyści.

Ochrona przed brakami magazynowymi

Braki magazynowe to koszmar szczególnie dla firm produkcyjnych, które nie mogą sobie pozwolić na wstrzymanie pracy oraz bardzo kosztowne zastopowanie maszyn. Takie sytuacje niestety są normą w przypadku ręcznego zarzadzania magazynem, co zwiększa ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Oprogramowanie umożliwi ciągłe nadzorowanie stanów magazynowych, samo przypomni o konieczności uzupełnienia braków, pozwoli także wygodnie i szybko złożyć odpowiednie zamówienia.

Uniknięcie niepotrzebnych zakupów

Innym typowym problemem występującym w klasycznie zarządzanych magazynach jest nadpodaż niektórych materiałów. Kupowanie czegoś, czego mamy nadmiar, to zwykłe mrożenie firmowej gotówki, co grozi utratą płynności. Dodajmy do tego problemy z utrzymaniem porządku w przepełnionym magazynie.

Ułatwienie dla pracowników magazynu

Nowoczesne oprogramowanie do zarządzania magazynem odciąża pracowników, pozwalając im przeznaczyć więcej czasu na np. dbanie o porządek, odkładanie narzędzi na swoje miejsca, kontrolowanie stanu technicznego urządzeń i wyposażenia magazynu. Pracownicy nie muszą stale kontrolować przepływów towarów. Tym samym inwestycja w oprogramowanie może być krokiem w kierunku zredukowania zatrudnienia lub przeniesienia pracowników na stanowiska produkcyjne.

Brak kosztownych niespodzianek

Można sobie łatwo wyobrazić, jakim problemem dla przedsiębiorstwa np. produkcyjnego jest sytuacja, w której w poniedziałek rano zostają odkryte braki kluczowych materiałów. Takie ryzyko nie występuje w przypadku magazynów zarządzanych przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, gwarantującego zachowanie odpowiednich przepływów i tym samym uniknięcie ryzyka niedostępności komponentów, narzędzi, surowców etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie