Oprogramowanie dla firmy w modelu SaaS: dlaczego warto?

Marek Szydełko
25.03.2021

Model SaaS jest prawdopodobnie najpopularniejszą formą udostępniania oprogramowania dla firm. Idealnie wpisuje się to w ogólną tendencję, jaką jest dążenie do outsourcingu różnych usług. Firmy chcą delegować procesy biznesowe na zewnątrz, aby w ten sposób oszczędzać zasoby ludzkie i finansowe. Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku korzystania z oprogramowania biznesowego w modelu SaaS.

Na czym to dokładnie polega?

Oprogramowanie dla firmy udostępniane w modelu SaaS działa na bardzo prostej zasadzie. Wykorzystuje się do tego aplikacje webowe, na przykład programy do fakturowania. Klient otrzymuje dostęp do takiej aplikacji przez Internet, dzięki czemu może z niej korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Tym samym nie jest – pisząc obrazowo – przywiązany do swojego komputera biurowego.

Pokażmy to na konkretnym przykładzie. Firma X zamówiła oprogramowanie biznesowe, na które składają się:

  • program do fakturowania,
  • program do monitorowania czasu pracy,
  • program magazynowy,
  • program kadrowy.

Wszystkie te aplikacje są udostępniane przez dostawcę w modelu zdalnym. Użytkownik może z nich korzystać online, gdziekolwiek się znajduje i z dowolnego urządzenia. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy, aby z aplikacji korzystali poszczególni pracownicy – wówczas można pracować na danych aplikacjach grupowo, w zespołach rozproszonych.

Jakie są zalety oprogramowania dla firm w modelu SaaS?

Podstawową zaletą jest to, że takie oprogramowanie w żaden sposób nie ogranicza przedsiębiorcy. Mamy do niego dostęp zawsze wtedy, gdy jest akurat potrzebne. To bardzo ważne w czasach, gdy coraz więcej firm przechodzi na formułę home office oraz korzysta z różnych usług w ramach outsourcingu, np. nawiązując współpracę B2B.

Dużą korzyścią jest dostęp do stałego wsparcia technicznego, również realizowanego w systemie 24/7. Dzięki temu można szybko usunąć jakiś problem bez konieczności wzywania serwisu, co także ogranicza koszty użytkowania oprogramowania.

Nie bez znaczenia jest również to, że decydując się na zakup abonamentu na oprogramowanie dostarczane w modelu SaaS korzystamy z bezpłatnych aktualizacji systemu. To sprawia, że przedsiębiorca nie musi za każdym razem płacić za np. nową wersję oprogramowania czy różne rozszerzenia do zakupionego systemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie