Proces produkcyjny składa się z kilku etapów. Najlepiej, jeśli poszczególne etapy są ze sobą ściśle zintegrowane, dzięki czemu zarówno projektowanie, jak i wytwarzanie gotowych przedmiotów staje się łatwiejsze, a przy tym odbywa się szybciej i niższym kosztem. Integracja fazy projektowania i wytwarzania możliwa jest dzięki systemom CAM. To właśnie oprogramowanie CAM odpowiada za przetwarzanie obiektów (modeli) powstałych w wyniku modelowania komputerowego na instrukcje maszynowe. Tym samym maszyna otrzymuje polecania, zgodnie z którymi steruje pracą narzędzia obróbczego.
Wysokiej jakości programy CAD i CAM znacząco przyspieszają realizację procesu obróbki. Zanim jednak maszyna CNC rozpocznie swoją pracę, konieczne jest wykorzystanie modułów modelowania, a następnie modułu procesów.
To właśnie oprogramowanie CAM zawiera moduł procesów, a zatem umożliwia projektowanie procesów technologicznych. Z powyższego wynika, że z systemów CAM korzystają gównie technolodzy produkcji, którzy generują i tworzą programy na maszyny CNC. Dziś ręczne pisanie programów na maszyny jednego rodzaju mija się z celem. Zamiast tego wykorzystuje się elastyczne oprogramowanie CAM (zobacz CAM hyperMILL), które może być użytkowane na różnorodnych obrabiarkach i w rozmaitych gałęziach przemysłu.
Zapotrzebowanie na systemy CAM i CAD jest obecnie ogromne, dlatego cyfrowy rynek produkcyjny rozwija się bardzo prężnie. Przedsiębiorcy z pewnością mają z czego wybierać, ale nie zawsze wiedzą, czy dane oprogramowanie CAM rzeczywiście sprawdzi się w ich firmie. Różnorodność dostępnych na rynku programów do komputerowego wsparcia procesów wytwarzania jest ogromna. Dlatego wybierając program, należy kierować się przede wszystkim tym, do czego będziemy go wykorzystywać, w jakiej branży, na jakich maszynach, do wytwarzania jakich przedmiotów. Duże znaczenie ma również typ obróbki, choć najnowsze wersje programów CAM zostały opracowane w taki sposób, by możliwe było ich użycie w przypadku obróbki każdego rodzaju, a szczególnie 2D, 3D i w 5-osiach.
Ogromną zaletą nowoczesnych, elastycznych programów CAM jest intuicyjna obsługa. Jeśli dodamy do tego wysoki poziom automatyzacji, otrzymamy narzędzie, z którego mogą korzystać nawet osoby bez dużego doświadczenia. Oczywiście konieczne jest odbycie szkolenia z obsługi systemu, ale zwykle są to szkolenia praktyczne, po których każdy będzie w stanie programować i wykonywać obróbkę.
Zaawansowane oprogramowanie CAM nie może równać się z wiedzą i praktyką inżyniera, ale z pewnością stanowi dla niego niezastąpione narzędzie pracy. Program realizuje zadania operacyjne zlecone przez odpowiedzialną za nie osobę. Osoba ta musi sumiennie zdać operację, co pozwoli na efektywne wykorzystanie oprogramowania oraz przełożenie otrzymanych wyników na rzeczywiste dane. Osoba ta odpowiedzialna jest również za kontrolowanie postępów pracy maszyny CNC oraz jakości gotowych wyrobów.
Artykuł partnera