Jak mieć pewność, że kupiłeś legalne oprogramowanie do firmy?

Piotr Kowalczyk
16.12.2020

Oprogramowanie komputerowe stanowi dziś jedno z najważniejszych aktywów w niemal każdej firmie. To dzięki niemu możemy tworzyć oferty, rozliczać się z kontrahentami i urzędem skarbowym, prowadzić księgowość, promować firmę w sieci, aktualizować stronę internetową czy nawet pisać maile do klientów. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że na co dzień korzystają z nielegalnego oprogramowania, narażając się tym samym na ogromne niebezpieczeństwo – włącznie z zasądzeniem wysokiej kary finansowej. Jak zatem mieć pewność, że kupujesz legalne oprogramowanie do firmy? Dzięki tym wskazówkom unikniesz niepotrzebnego ryzyka.

Kryterium ceny

Tutaj sprawa jest prosta. Jeśli w legalnych sklepach cena np. oprogramowania biurowego oscyluje w granicach 800 złotych, natomiast na takim Allegro znajdujesz aukcję z ofertami na poziomie 100-150 złotych, to logika podpowiada, że masz do czynienia z pirackim oprogramowaniem. Nikt nie jest altruistą – a przynajmniej nie w biznesie, aby sprzedawać coś wartościowego za ułamek godziwej ceny.

Kupuj oprogramowanie od producenta

To najlepszy sposób na to, aby całkowicie wyeliminować ryzyko trafienia na pirackie oprogramowanie. Wiadomo, że producent sprzedaje swój autorski produkt, udzielając na niego własnej licencji – a więc jest on w 100% legalny. Problem polega na tym, że ceny u producentów potrafią być bardzo wysokie, ponieważ nie zawsze obsługują oni klientów indywidualnych, raczej celując w sprzedaż hurtową.

Wybieraj dużych, sprawdzonych dystrybutorów

Dystrybutorzy z reguły mają lepsze ceny niż producenci, bo po prostu zamawiają dużą liczbę licencji i mogą stosować niższe marże. Pamiętaj jednak, że nie każdy dystrybutor działa legalnie. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zakupu pirata, to najpierw sprawdź, z kim masz do czynienia. Ustal, czy dystrybutor wystawia fakturę VAT, czy jest oficjalnym partnerem producenta, czy ma zadowolonych klientów, którzy potwierdzili legalność oprogramowania.

Wybierz usługę kompleksową

Możesz z niej skorzystać zarówno u producenta, jak i u niektórych dystrybutorów oprogramowania. Usługa kompleksowa polega na tym, że kupujesz nie tylko oprogramowanie, ale także jego implementację, czyli wdrożenie w firmie. W ten sposób właściwie wykluczasz ryzyko trafienia na pirata, bo żaden sprzedawca nie wystawiałby się na „odstrzał” wiedząc, że oferuje nielegalne oprogramowanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie