Dlaczego samo tworzenie kopii zapasowych to za mało?

Jerzy Biernacki
22.06.2021

Jako przedsiębiorca, którego biznes jest przynajmniej w części prowadzony online, na pewno zdajesz sobie sprawę z konieczności tworzenia kopii zapasowych różnego rodzaju zasobów: strony internetowej, wiadomości e-mail, dokumentacji księgowej, umów z klientami etc. Czy jednak wiesz, że same kopie zapasowe nie gwarantują maksymalnego bezpieczeństwa biznesu i w kryzysowym momencie mogą się okazać niewystarczające? Sprawdź, dlaczego.

Nie zawsze udaje się przywrócić kopię zapasową

Nie ważne, co mówi Ci osoba odpowiedzialna za tworzenie kopii zapasowych. Nie ma gwarancji, że taka kopia zadziała wtedy, gdy będzie rzeczywiście potrzebna. Problemy najczęściej dotyczą firm posiadających bardzo rozbudowane zasoby cyfrowe, gdy ich przywrócenie trzeba przeprowadzić na wielu urządzeniach. Wówczas zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak i np. nie uda się odzyskać części kopii. Czy Twoja firma jest przygotowana na taki scenariusz?

Kopie zapasowe też ulegają zniszczeniu

Po kopie zapasowe zwykle sięga się w momencie, gdy zasoby firmy zostaną zniszczone w wyniku ataku cybernetycznego. Skąd jednak pewność, że sama kopia jest w 100% bezpieczna? Obecnie cyberprzestępcy coraz częściej posługują się bardzo złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, które skutecznie szyfruje dane, w tym te poukrywane na serwerach zewnętrznych. W skrajnym przypadku może się więc okazać, że nie będzie czego odzyskać…

Proces przywrócenia kopii zapasowej bywa bardzo czasochłonny

Wielu przedsiębiorców wychodzi z błędnego założenia, że przywrócenie kopii zapasowej zajmuje chwilę, nie dłużej niż uruchomienie komputera. To oczywiście nieprawda. Bywają sytuacje, gdy odzyskanie danych wymaga poświęcenia na to kilku czy kilkunastu dni. W tym czasie firma nie może działać na pełnych obrotach lub jest wręcz sparaliżowana.

Fakt, w końcu udaje się przywrócić wszystko do normy, ale poniesione straty są już nie do odrobienia – mogą się wiązać np. z brakiem możliwości wzięcia udziału w ważnym przetargu czy naliczeniem kar za opóźnienie.

Jak widzisz nie można polegać wyłącznie na kopiach zapasowych. Konieczne jest również wdrożenie w firmie konkretnych procedur bezpieczeństwa, które mogą realnie zminimalizować ryzyko utraty zasobów cyfrowych czy wycieku poufnych danych. W tym celu skontaktuj się z ekspertem z zakresu bezpieczeństwa IT.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie