Dlaczego autorskie oprogramowanie dla firm jest takie drogie?

Antoni Kwapisz
20.10.2021

Takie pytanie na pewno zadaje sobie każdy przedsiębiorca, który otrzymał ofertę na zakup autorskiego oprogramowania biznesowego. Co prawda na rynku jest mnóstwo gotowych programów, jednak jeśli celem jest perfekcyjne dopasowanie funkcjonalności pakietu do potrzeb konkretnej firmy, to opcja z zamówieniem oprogramowania według indywidualnego projektu będzie znacznie korzystniejsza – choć niestety droga. Warto zatem wiedzieć, skąd biorą się tak wysokie wyceny, często sięgające setek tysięcy złotych.

Bardzo wysokie koszty pracy programistów i analityków

Te koszty już są szaleńczo wysokie, ale na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się w przewidywalnej przyszłości zmienić. Programiści, a szczególnie analitycy, bardzo się cenią i też trudno się im dziwić – w końcu reprezentują mocno deficytowe zawody. Koszty ich pracy muszą zostać przerzucone na klienta końcowego, co w głównej mierze tłumaczy tak wysokie ceny autorskiego oprogramowania.

Warto wiedzieć

Wyceny w branży programistycznej w ciągu ostatnich 2-3 lat wzrosły nierzadko o 200 proc.

Realizacja indywidualnego projektu jest bardzo czasochłonna

Dlatego firma programistyczna, która podejmie się realizacji takiego projektu, musi mieć pewność utrzymania zyskowności biznesu w długim okresie. Jeśli np. zakres prac wymaga „rzucenia” do nich całego zespołu na 3 miesiące, to wycenę przygotowuje się w taki sposób, aby klient w tym czasie utrzymał całą firmę.

Spore ryzyko po stronie wykonawcy oprogramowania

Tak, takie ryzyko zawsze istnieje, natomiast w przypadku realizacji autorskiego projektu jest ono szczególnie wysokie. Firma programistyczna zawsze musi uwzględnić to, że klient zgłosi mnóstwo poprawek lub po prostu będzie problematyczny w obyciu. Wprowadzenie nawet drobnej zmiany w kodzie może się wiązać z kilkutygodniowym opóźnieniem, co także należy uwzględnić na etapie przygotowywania wyceny projektu.

Brak możliwości późniejszej odprzedaży oprogramowania

Większość firm programistycznych wręcz woli przygotować uniwersalne oprogramowanie, na którym mogą zarabiać latami, niż wikłać się w bardzo żmudny, czasochłonny projekt realizowany na rzecz tylko jednego klienta – z przekazaniem pełnych majątkowych praw autorskich do wykonanego dzieła. Tutaj firma zarabia tylko raz, dlatego jej dyskonto musi być odpowiednio wysokie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie