Co to jest CRM i dlaczego warto go używać?

Antoni Kwapisz
21.10.2016

CRM w rozumieniu aplikacji, to nic innego jak system, którego celem jest usprawnienie działania firmy oraz zarządzanie relacjami z klientami. Ma za zadanie zastąpić papierowe kalendarze i niepewne notatki pozostawiane na pojedynczych, łatwych do zgubienia kartkach. CRM to idea teraźniejszości i przyszłości – wdrożenie jej do przedsiębiorstwa ma pomóc w aktualnych zadaniach oraz zachować niezbędne informacje na przyszłość, tak, aby podczas zmian pracowniczych lub urlopów cała wiedza firmowa pozostała w systemie. CRM to także strategia i zorganizowanie w jednym – najwyższy czas, byś zainteresował się tym rozwiązaniem.

Z czym to się je?

System CRM powinien ułatwiać wykonywanie zadań oraz usprawniać współpracę między pracownikami. Jeśli jednak ma właściwie działać, trzeba pamiętać o korzystaniu z jego możliwości. Wdrażając tego rodzaju system do przedsiębiorstwa ważne jest, aby zaznajomić z jego funkcjami pracowników i pokazać im, że program może faktycznie pomóc w wypełnianiu służbowych obowiązków. Aplikacje CRM umożliwiają przypisywanie zadań danym pracownikom, co wraz z ustawieniem powiadomień przyśpiesza pracę i nie pozwala zapomnieć o planowanych celach. Z każdym dodanym zadaniem można powiązać klienta, jego dane i notatki firmowe, co umożliwi szybki dostęp do niezbędnych informacji, bez konieczności wertowania stosów notatek i segregatorów. Prawda, że przydatne?

System dla każdego

Aplikacje CRM są budowane w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby każdej branży. Bez względu na dziedzinę Twojej działalności, system powinien być skalowalny do wymagań firmy. Większość funkcji tego rodzaju aplikacji jest uniwersalna (przypisywanie zadań, dodawanie klientów, dołączanie plików, ustawianie powiadomień, czat pracowniczy czy możliwość utworzenia raportów). Warto jednak, aby dało się owe funkcje w jakiś sposób rozszerzać, np. poprzez dodanie cechy dotyczącej tylko naszej dziedziny działalności.

Nowoczesność w prostej odsłonie

Dlaczego warto korzystać z systemów CRM? To proste – dzięki swoim funkcjom stanowią one bazę, do pracy z klientami i współpracownikami. W dzisiejszych czasach nie ma czasu na szukanie – dostęp do kontaktu musi być szybki i wygodny. Najlepiej, jeśli taki dostęp jest możliwy nie tylko z komputera, lecz również z urządzenia mobilnego (smartfonu, tabletu), w ten sposób będzie efektywny w stu procentach. Powinien być prosty – nie wymagać wiele, najwyżej kilku kliknięć, by znaleźć się w żądanym miejscu (np. w kontakcie klienta).

Do wyboru, do koloru

Systemy CRM działające online są dostępne w różnych wariantach funkcjonalności, a co za tym idzie – ceny. Dobrze jest przetestować wersje testowe różnych systemów i przeanalizować najważniejsze funkcje, które są potrzebne Twojej działalności. Nie warto rzucać się na „mające wszystko” aplikacje, które obciążą niepotrzebnie pracowników, wymuszając wielogodzinne zapoznawanie się z działaniem systemu. Lepiej wybrać złotych środek – system, który ma wszystko co najważniejsze, a jednocześnie nie za dużo dodatków, dzięki czemu łatwo i szybko go wdrożysz.

Celuj w przyszłość

Wybierając system CRM warto wziąć pod uwagę jego rozwój i prognozy na kolejne miesiące oraz lata. Najbardziej opłaca się sięgać po przyszłościowe rozwiązania, a więc takie aplikacje, które stale ewoluują i są na bieżąco usprawniane. Jedną z nich jest miniCRM, którego twórcy dbają o jakość dostarczanego przez siebie systemu i wsłuchują się w potrzeby swoich klientów. System ten, choć nazwany "mini", posiada wszystko to, co dobry CRM mieć powinien - funkcjonalność, estetykę i lekkość użytkowania. Zdecydowanie warto go przetestować.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.