Karta Dużej Rodziny a wydatki firmowe – czy można ująć je w kosztach uzyskania przychodu?

Mateusz Nowak
29.05.2023

W Polsce jest około 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą, najczęściej w formie JDG. Są wśród nich oczywiście rodzice, w tym co najmniej trójki dzieci. Takim osobom przysługuje Karta Dużej Rodziny, uprawniająca do wielu zniżek. Rodzice będący przedsiębiorcami często mają wątpliwości, czy zakupy firmowe dokonane z wykorzystaniem zniżki na KDR mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodu. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Jeśli wydatek jest uzasadniony, to zniżka na KDR nic nie zmienia

Sam fakt, że rodzic-przedsiębiorca skorzystał z ulgi na Kartę Dużej Rodziny w żadnej sposób nie decyduje o tym, czy dany wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa, czy też nie. Wpływ na to ma wyłącznie logiczne, niepodważalne uzasadnienie wydatku.

Przykładowo: jeśli rodzic będący przedsiębiorcą zatankuje firmowy samochód na stacji PKN Orlen i odbierze 8 groszy rabatu na litrze paliwa, to jak najbardziej może rozliczyć fakturę w swojej działalności.

Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów, które wydało indywidualną interpretację w tej sprawie. Jeśli zakup ma logiczny związek z prowadzoną działalnością, to nawet korzystając z ulgi na Kartę Dużej Rodziny można go zaksięgować w firmie i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie