Jak dodać wspólnika do spółki z o.o.?

Mateusz Rąbalski
22.04.2021

Dodanie wspólnika do spółki z o.o. jest pod wieloma względami korzystne – przede wszystkim pozwala rozwiązać problemy finansowe, ponieważ umożliwia zwiększenie kapitału spółki. Jeśli masz kogoś, kto chętnie dołączyłby do Twojej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to z naszego poradnika dowiesz się, jak przeprowadzić ten proces.

Emisja udziałów

Pierwszą opcją na dodanie wspólnika do spółki z o.o. jest wyemitowanie nowych udziałów, które zostaną objęte przez nowego wspólnika. Jeśli np. masz spółkę z kapitałem zakładowym 5000 złotych i prowadzisz ją z jeszcze jednym wspólnikiem, a każdy z Was ma 50% udziałów, to chcąc przyjąć kolejnego wspólnika z takim samym udziałem musicie wyemitować dodatkowe 50% udziałów . Wówczas zwiększy się kapitał zakładowy spółki o kwotę wniesioną przez wspólnika.

Ważne!

Od wyemitowanych udziałów trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – wynosi on 0,5%, a płaci go spółka.

Sprzedaż części udziałów

Innym sposobem na przyjęcie nowego wspólnika do spółki z o.o. jest sprzedaż części udziałów posiadanych przez obecnych wspólników na rzecz osoby trzeciej. Po prostu umawiacie się, jaką część udziałów odkupuje nowy wspólnik – cenę ustala się w zależności od kapitału zakładowego spółki. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż nie następuje zwiększenie kapitału zakładowego – mówi się natomiast o jego rozwodnieniu.

Niestety, w tym wariancie powstaje dotkliwy obowiązek podatkowy. Wspólnicy, którzy sprzedali swoje udziały na rzecz osoby trzeciej, muszą zapłacić aż 19% podatku od wartości zbytych udziałów.

Formalności

Po dogadaniu się z nowym wspólnikiem w zakresie wyboru furtki, przez którą wejdzie do spółki, należy jeszcze sformalizować współpracę. Przede wszystkim konieczna jest zmiana umowy spółki poprzez dostosowanie jej do aktualnego stanu prawnego – m.in. w zakresie nowego kapitału zakładowego.

Następnie trzeba jeszcze skorygować księgę udziałów (dopisać nowego wspólnika), stworzyć listę wspólników i w ciągu 7 dni złożyć ją do Krajowego Rejestru Sądowego. Do KRS zgłaszamy też wszelkie zmiany, które odnoszą się do wspólników mających udziały o wartości co najmniej 10% kapitału zakładowego spółki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie