Zarządzanie przedszkolem – w jaki sposób je usprawnić?

Mateusz Nowak
24.11.2020

Zarządzanie przedszkolem to duże wyzwanie, zwłaszcza jeżeli pod opieką jednej osoby znajduje się kilka placówek. Codzienne obowiązki dyrektora czy właściciela pochłaniają wiele czasu. Co zrobić, aby zarządzanie stało się prostsze i mniej czasochłonne? Oto kilka metod i innowacji, po które coraz chętniej sięgają dyrektorzy.

Sprawne zarządzanie placówką wczesnoszkolną to duże wyzwanie. W artykule przedstawiamy parę pomysłów na to, w jaki sposób mu sprostać. Za inspirację posłużył blog o zarządzaniu przedszkolem Inso – gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat.

System do zarządzania przedszkolem

Usprawnić zarządzanie placówką może specjalny system, automatyzujący pracę dyrektora. Staje się on wyręką w wielu działaniach: przede wszystkim przy przygotowywaniu i rozsyłaniu rozliczeń, ale też tworzeniu zamówień na posiłki, ustalaniu grafiku pracy czy przekazywaniu rodzicom informacji.

Za pomocą rozbudowanego programu zarządzanie placówką staje się dziecinnie proste. Płatności naliczane są automatycznie, a dyrektor może wysłać je rodzicom jednym kliknięciem. Wszystkie ogłoszenia mogą być zamieszczone na tablicy ogłoszeń. Rodzice zgłaszają nieobecności dzieci za pomocą aplikacji – dzięki czemu informacja od razu jest widoczna w systemie i nie ma konieczności osobistego kontaktu z placówką. A to tylko kilka przykładowych opcji! Dzięki systemowi tego typu dyrektor zaoszczędzi czas, który może przeznaczyć na inne obowiązki. Dodatkowo – zmniejszy ryzyko popełnienia błędów, np. przy wystawianiu rachunków.

Współpraca z rodzicami

Sprawne współdziałanie z rodzicami pozwala nie tylko skuteczniej wspierać rozwój dzieci, ale także ułatwia zarządzanie przedszkolem. Ważna jest tutaj przede wszystkim dobra organizacja i uporządkowanie sposobu, w jaki mają odbywać się kontaktu pomiędzy placówką a rodzicami. Pozwala to później na uniknięcie ewentualnego zamieszania. Gdy uda się wypracować jasne zasady – np. zgłaszanie nieobecności dzieci w jeden sposób, wszystkie ogłoszenia zamieszczane są na wirtualnej tablicy – współpraca staje się prostsza. Rzadziej pojawiają się tarcia, łatwiej zorganizować też wydarzenia z udziałem rodziców.

Warto organizować również np. zajęcia otwarte czy udostępniać rodzicom materiały edukacyjne, dzięki którym lepiej zrozumieją niektóre działania podejmowane w placówce.

Planowanie działań i dobra organizacja

Sprawa wydawałaby się oczywista, a jednak wciąż w wielu placówkach sprawiająca pewne problemy, to planowanie i organizowanie działań. Obejmuje to nie tylko organizację roku szkolnego czy zaplanowanie uroczystości oraz zabaw, ale też np. przygotowanie do pracy z dziećmi (zwłaszcza wymagającymi indywidualnego wsparcia). Organizując działalność przedszkola warto rozmawiać z pracownikami, ustalać z nimi obowiązujące zasady i zadbać o pełną transparentność – tak, aby uniknąć później nieporozumień.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie