Zalety wdrożenia systemu zarządzania jakością

Antoni Kwapisz
27.07.2016

Na świecie istnieje wiele systemów zarządzania jakością (w skrócie SZJ). Od wielu lat największą popularnością cieszy się jednak ten oparty o normę ISO 9001.

Jest to międzynarodowa norma, którą można wprowadzić w każdej organizacji. Jej uniwersalne zapisy z powodzeniem są wdrażane zarówno w małych rodzinnych firmach, jak i międzynarodowych korporacjach. Według systemu ISO 9001 działają przedstawiciele wielu branż na całym świecie. Do dziś system ten wprowadziło już ponad milion organizacji. W tym artykule opisze w skrócie najważniejsze zalety wprowadzenia systemu zarządzania jakością w organizacji.

Wysoka jakość to duża korzyść

Podnoszenie jakości produktów oraz usług to duże wyzwanie dla firmy. Opłaca się jednak podjąć ten wysiłek, bo w czasach nieustannej dużej konkurencji wygrywają tylko najlepsi. Przedsiębiorstwa, których oferta jest ciągle doskonalona, mogą być pewne dobrej pozycji na rynku oraz wynikających z tego profitów. Warto zwrócić uwagę, że system zarządzania jakością skupia się na optymalizacji kosztów względem możliwej do uzyskania jakości oraz ceny końcowej produktu. Dzięki takiemu podejściu minimalizowane są koszty, a maksymalizowane zyski. Wysoka jakość nie powinna się jednak odnosić wyłącznie do produktu, ale też samej pracy. W organizacji działającej zgodnie z SZJ pracownicy wykonują swoje zadania w odpowiednich warunkach i pozytywnie oceniają swoją pracę. Dbałość o jakość to nie tylko dostarczanie wartości ostatecznemu klientowi, ale także klientom wewnętrznym oraz innym zainteresowanym stronom.

Prestiż

Nie da się ukryć, że posiadanie certyfikowanego systemu zarządzania jakością to nie lada prestiż. Kontrahenci chętniej podejmują współpracę, a klienci częściej dokonują zakupów. Funkcjonowanie oparte na wysokich standardach to także przewaga w sektorze HR. Najlepsi kandydaci chcą pracować dla najlepszych firm, to proste.

Wymieniłam tylko kilka zalet, ale myślę, że przekonują one to tego, aby podjąć trud wdrożenia systemu ISO 9001. Więcej o samej normie oraz certyfikacji można znaleźć na stronie: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/quality/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.