Zalety i wady pracy tymczasowej

Marek Szydełko
30.04.2021

Praca tymczasowa to zatrudnienie na określony czas lub związana z określonym zadaniem. Może być rozumiana np. jako praca sezonowa czy praca na zastępstwo osoby, która jest akurat na urlopie macierzyńskim. Jakie są zalety i wady tego rodzaju zatrudnienia? Odpowiadamy.

Tymczasowe zatrudnienie jest popularne szczególnie wśród osób młodych, ale nie tylko. Pozwala między innymi na znalezienie choć czasowej pracy, osobom wykluczonym czy bezrobotnym. Przyjrzyjmy się więc najpierw zaletom pracy tymczasowej.

Jakie zalety ma praca tymczasowa?

Przede wszystkim praca tymczasowa umożliwia podjęcie chociażby czasowego działania. Jest sposobem na załatanie budżetu domowego lub ułatwia jego zwiększenie (taką pracę mogą podjąć uczące się, które mają ukończony 15 rok życia, dzięki czemu odciążą choć trochę domowy budżet, przy okazji zdobywając być może pierwsze doświadczenie).

Praca tymczasowa, szczególnie sezonowa praca to właśnie możliwość zarobku dla uczniów i studentów. Kolejne zalety pracy tymczasowej to niekiedy również perspektywy na dalsze działanie w firmie w przypadku sprawdzenia się na okresie „czasowym” oraz wpis do CV, ułatwiający znalezienie innej pracy. Pamiętajmy, że tymczasowe zatrudnienie pozwala też nie wypaść z rynku pracy.

A jakie ma wady?

Praca tymczasowa ma też niezaprzeczalnie wady. Najpoważniejszą jest oczywiście jej tymczasowość, bo pracownik zdaje sobie sprawę, że nie będzie w firmie działał dłużej niż stanowi umowa. To z kolei może obniżyć np. motywację do pracy. Tymczasowe zatrudnienie nie jest też tak dobrze postrzegane w CV jak praca stała, a także nie daje stabilności związanej z możliwością wzięcia kredytu czy innymi podobnymi zobowiązaniami. Warto jednak mieć na uwadze to, że praca tymczasowa często przeradza się w pracę stałą – dającą stabilne źródło utrzymania.

Niezależnie jednak od zalet i wad, są przypadki, gdy bezsprzecznie praca tymczasowa się opłaca, np. ze względów finansowych. Stąd więc lepiej jest działać czasowo niż poszukiwać stałego zatrudnienia w domu, marnując kolejne miesiące swojego zawodowego życia.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.