Utrata pracy - co robić, by wyjść na prostą?

Marek Szydełko
21.03.2019

Czym jest outplacement? To nic innego jak wsparcie w procesie zmiany pracy, zarówno przed jak i po zwolnieniu. Polega na zapewnieniu doradztwa, konsultacji, spotkań ze specjalistami oraz pomocy w znalezieniu nowej pracy.

Mogłoby się wydawać, że obecny rynek pracy pozwala na względny spokój o pracę. Poziom bezrobocia jest zaliczany do najniższych od lat, a praca wręcz leży na wyciągnięcie ręki - zarówno ta niewymagająca specjalistycznych kwalifikacji, jak i przeznaczona dla kandydatów z szeregiem ukończonych kursów oraz nietypowymi kwalifikacjami.

Uważa się wręcz, że znając płynnie chociaż jeden język obcy można przebierać w nienajgorszych ofertach pracy. Czy to jednak sprawia, że problem utraty pracy nas nie dotyczy? Niestety, zwolnienia nadal są dość częstym przypadkiem i mimo że znalezienie nowej pracy sprawia dużo mniejszy kłopot niż 30 lat temu, stres towarzyszący temu zjawisku nadal spędza sen z powiek wielu osobom. Outplacement to sposób na łagodne i płynne zmiany w zatrudnieniu, zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

Jak zastosować i na czym polega outplacement?

Najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem jest oddelegowanie tego procesu specjalistom. Lee Hecht Harrison jest jednym z przedsiębiorstw oferujących usługi z zakresu outplacement. Jak sami twierdzą, outplacement to przede wszystkim konkretne działania, nie tylko szkolenia, ale również wsparcie przy pozyskiwaniu aktualnej wiedzy o rynku pracy czy tworzeniu profesjonalnego i skutecznego CV.

Chociaż początek outplacementu może być stresujący i powodować nasilenie obaw związanych ze zmianą pracy, dokłada się wszelkich starań, aby każdy kto decyduje się na uczestnictwo w projekcie otrzymał profesjonalne wsparcie. Indywidualni konsultanci czuwają nad przebiegiem wdrożenia oraz jego podczas trwania w dwóch podstawowych obszarach: kariery i rynku pracy.

Pierwszy z nich kładzie nacisk na szlifowanie umiejętności miękkich potrzebnych do pozytywnego przejścia procesu rekrutacyjnego, między innymi autoprezentacji, a także przy współpracy z klientem stwarza plan dalszej kariery zawodowej. Osoba odpowiedzialna za obecność i wizerunek na rynku pracy pomaga zapoznać się obecnymi realiami oraz nadaje kierunek działaniom klienta podczas poszukiwania pracy, doradza również w profesjonalnym prowadzeniu social mediów i kont na portalach biznesowych, tak, aby stwarzały pozytywne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. 

Elementem outplacementu są również szkolenia dotyczące wiedzy związanej z human resources - stąd co jakiś czas można uczestniczyć w webinarach, aby poszerzać wiedzę dotyczącą rozwoju kariery zawodowej, aby w obliczu utraty pracy znać sposoby szybkiego i skutecznego wyjścia z tej sytuacji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie