Trening mentalny - po co i dla kogo? Poznaj siłę swojego umysłu!

Maciej Piwowski
08.08.2023

Pojęcie treningu zazwyczaj kojarzy się z wysiłkiem fizycznym. Trzeba jednak wiedzieć, że trenować można nie tylko ciało, ale także swój umysł. Istnieje szereg ćwiczeń mentalnych, które pozwalają udoskonalić własne procesy myślowe. Dowiedz się, czym jest trening mentalny i kiedy warto się nim zainteresować.

Dlaczego warto ćwiczyć swój umysł? 

O naszym sposobie myślenia w dużej mierze decydują uwarunkowania genetyczne. Wpływ ma także środowisko, wychowanie i najróżniejsze doświadczenia z przeszłości. Wcale jednak nie oznacza to, że nie możemy kształtować swojego umysłu. Wprost przeciwnie! Trening mentalny jest doskonałym sposobem na pozbycie się szkodliwych wzorców myślowych, zwiększenie motywacji, kontrolowanie własnych emocji i wzmocnienie swojej siły psychicznej. W konsekwencji łatwiej osiągać swoje cele i maksymalnie wykorzystywać drzemiący w każdym z nas potencjał.

Skuteczny trening mentalny w pewnej mierze opiera się na podobnych założeniach, co trening sportowy. Tak samo jak w sporcie potrzebna jest samodyscyplina, systematyczność i wytrwałość. Konieczne jest opuszczenie swojej strefy komfortu i zmierzenie się z własnymi słabościami. Z czasem dobre wzorce myślowe nabyte w czasie treningu mentalnego staną się automatyczne. 

Trening mentalny - po co i dla kogo?

Skuteczny trening mentalny może znacznie poprawić jakość życia. Właściwie każdy odniesie korzyści z trenowania swojego umysłu, jednak istnieją grupy społeczne, którym ćwiczenia mentalne są szczególnie polecane. Co ciekawe, trener mentalny często udziela pomocy sportowcom, którzy przygotowują się do ważnych zawodów. Ćwiczenia pozwalają im opanować stres przed meczem, zwiększyć koncentrację i pewność siebie czy też lepiej znosić ewentualne porażki.

Wszystko to przyczynia się do budowania tzw. mentalności zwycięzcy, czyli nastawienia umysłu sprzyjającego osiągnięciu sukcesu. Trening mentalny polecany jest również przedsiębiorcom pragnącym rozwijać swój biznes oraz uczniom, którzy chcą poprawić swoje wyniki lub osiągnąć określone cele edukacyjne. Wszyscy, dla których ważny jest samorozwój, mogą skorzystać z pomocy trenera mentalnego. Więcej informacji na temat pracy z własnym umysłem znajdziesz na stronie internetowej https://artofbrain.pl/

Skuteczny trening mentalny - przykładowe techniki 

Doświadczony trener mentalny może korzystać z całego wachlarza technik z zakresu psychologii i neurologii. Do najczęściej stosowanych metod pracy należy wizualizacja, eliminacja błędnych przekonań, mindfulness, coaching, Praca z Wewnętrznym Dzieckiem, świadoma relaksacja oraz ćwiczenia pamięci roboczej. W wielu wypadkach przydatne jest opisywanie na kartce swoich emocji, celów czy schematów działania. Jeśli twoim problemem jest na przykład niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w swoje możliwości, trener mentalny może poprosić cię o opisanie chwili, w której czułeś się najbardziej pewny siebie. Oprócz samego opisu wydarzenia na kartce powinna znaleźć się informacja o emocjach, skojarzeniach czy otoczeniu.

Chodzi o to, by stworzyć jak najpełniejszy obraz sytuacji. Twoim zadaniem będzie ponowne odtworzenie w swojej głowie całego wydarzenia. Powinieneś poczuć się tak, jakbyś znowu był jego uczestnikiem i przywołać takie same emocje jak te, które ci wtedy towarzyszyły. Im częściej będziesz to robić - co najmniej przez 5 minut każdego dnia - tym łatwiej będzie ci walczyć z brakiem pewności siebie. Oczywiście, przebieg treningu mentalnego powinien być dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb. Chodzi o to, by dobrać takie metody działania, które pomogą ci osiągnąć twoje cele i pokonać przeszkody na twojej drodze do sukcesu. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie