Rynek pierwotny czy wtórny? Wady i zalety rozwiązań

Mariusz Siwko
18.09.2020

Osoby, które chcą zostać właścicielami własnego mieszkania, mają do wyboru dwie podstawowe opcje: zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Z każdą z nich wiążą się zarówno korzyści, jak i pewne ograniczenia. O czym zatem warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Zanim przejdziemy do omówienia wad i zalet poszczególnych rozwiązań, warto przypomnieć najważniejsze informacje na ich temat. Rynek pierwotny obejmuje nieruchomości nowe, jeszcze nieużywane, które są sprzedawane bezpośrednio przez inwestora – dewelopera, takiego jak np. firma Euro Styl, lub spółdzielnię mieszkaniową. Na rynku wtórnym kupuje się mieszkania „z drugiej ręki”, od kolejnego właściciela, którym bardzo często jest osoba prywatna. Jakie są najistotniejsze plusy i minusy obu opcji?

Lokalizacja i infrastruktura

Rynek wtórny to przede wszystkim zdecydowanie większy wybór lokalizacji. Można na nim znaleźć mieszkanie nawet w ścisłym centrum lub w zabytkowej dzielnicy, gdzie nowe inwestycje z reguły nie powstają, ponieważ nie ma już tam na nie miejsca. Z tego samego powodu lokale z drugiej ręki otacza zwykle dobrze rozwinięta infrastruktura. Przy dopiero budowanych osiedlach sklepy, szkoły, place zabaw czy przystanki będą dopiero powstawać.

Z drugiej strony w przypadku lokali z rynku pierwotnego można liczyć na obecność elementów takich jak windy, parkingi podziemne, podjazdy dla wózków itd., których starsze budynki często są pozbawione.

Koszty zakupu i utrzymania

Średnia cena za 1 mkw. lokalu jest niższa w przypadku rynku wtórnego, czasem nawet o kilkanaście procent. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to tylko jeden składnik całkowitych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść. Zakup na rynku wtórnym wiąże się z opłaceniem podatku PCC w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Tego typu mieszkania są też z reguły droższe w utrzymaniu w stosunku do lokali z rynku pierwotnego, m.in. ze względu na wyższy czynsz i opłaty na fundusz remontowy. Do tego dochodzą też koszty generalnego remontu, który najczęściej jest konieczny przed przeprowadzką do używanego mieszkania.

Lokale z rynku pierwotnego są z kolei droższe w zakupie, ale tańsze w utrzymaniu, chociażby ze względu na nowoczesną termoizolację nowych budynków, która przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Do ceny mieszkania należy jednak doliczyć koszty jego wykończenia (o ile nie zdecydujesz się na opcję z wykończeniem pod klucz).

Decyzja o tym, czy lepiej jest wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, ponieważ z każdą opcją wiążą się inne korzyści i ograniczenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie