Różnice pomiędzy kwalifikowanym, a niekwalifikowanym pracownikiem ochrony

Maciej Piwowski
14.05.2021

Pracownik ochrony odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu profesjonalnych firm ochroniarskich. Od jego umiejętności, wiedzy oraz kwalifikacji zależy jakość świadczonych usług. Zapewnienie pracownikom ochrony odpowiednich kwalifikacji pozwoli im na wykonywanie swoich obowiązków na najwyższych poziomie. Przełoży się to na renomę firmy, jej wizerunek oraz uzyskanie pozytywnych efektów prowadzonych działań. 

Kandydat na kwalifikowanego pracownika ochrony – jakie warunki musi spełniać?

Polskie prawo określa wymagania, jakie musi spełniać kandydat ubiegający się o wpis na liście kwalifikowanych pracowników ochrony – warunki określone są w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia. Obejmują one między innymi wymagania, takie jak:

  • ukończenie 18 roku życia, 
  • posiadanie wykształcenia minimum zawodowego technicznego,
  • posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej potwierdzonej orzeczeniem lekarskim, które zostało wydane przez lekarza uprawnionego do przeprowadzania tego typu badań,
  • posiadanie nieposzkalowanej opinii potwierdzonej przez właściwego ze względu na miejsce zamieszkania komendanta Policji,
  • przygotowanie praktyczne oraz teoretyczne do wykonywania zawodu – kwalifikacje pracownika ochrony potwierdzają dokumenty, takie jak dyplomy, świadectwa, zaświadczenia i certyfikaty z ukończonych szkoleń, kursów czy studiów przeprowadzanych przez publiczne i niepubliczne placówki edukacyjne. 

Kandydat spełniające wszystkie warunki uwzględnione w ustawie o ochronie osób i mienia może złożyć wniosek o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, która stanowi potwierdzenie posiadania kompetencji oraz fizycznych i psychicznych predyspozycji do wykonywania zawodu. Wpis na liście kwalifikowanych pracowników ochrony niesie za sobą także szereg uprawnień i możliwości, których nie posiadają niekwalifikowani pracownicy ochrony. 

Kwalifikowany, a niekwalifikowany pracownik ochrony – różnice

Wpis na liście kwalifikowanych pracowników ochrony niesie za sobą szereg uprawnień i możliwości, których nie posiadają niekwalifikowani pracownicy ochrony. Osoba posiadająca specjalistyczne kwalifikacje ma pozwolenie na bezpośrednią ochronę fizyczną mienia, dozorowanie systemów alarmowych oraz konwojowanie pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów. Kwalifikowany pracownik ochrony posiada także uprawnienia do opracowywania planów ochrony oraz organizowania i kierowania pracą pozostałych ochroniarzy – może pełnić funkcję przełożonego pracowników ochrony, którzy nie posiadają wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony.

Ponadto w sytuacjach zagrożenia, uprawnienia umożliwiają kwalifikowanemu pracownikowi ochrony użycie środków przymusu bezpośredniego - siły fizycznej, kajdanek, pałki czy paralizatora, a w szczególnych przypadkach nawet zastosowanie broni palnej. Stanowi to jedną z najbardziej istotnych różnić w porównaniu do niekwalifikowanego pracownika ochrony, który nie uprawnień do stosowania tego rodzaju środków. Stawarza to wiele możliwości, takich jak ubieganie się o pracę w specjalistycznych uzbrojonych formacjach ochronnych czy mundurowanych wewnętrznych służbach ochrony. Pozwala także na wykonywanie pracy w miejscach, takich jak lotnisko, zakłady wojskowe czy port morski. 

Kursy ochrony - gdzie zdobyć kwalifikacje pracownika ochrony?

Uzyskanie kwalifikacji pracownika ochrony możliwe jest w różnego rodzaju placówkach publicznych oraz niepublicznych, które przeprowadzają kursy i szkolenia ochrony pozwalające na zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu ochrony osób i mienia. Profesjonalnym miejscem kształcenia ustawicznego jest Warszawskie Centrum Edukacyjne MATEL SERVICE www.wce.pl, które posiada 30 letnie doświadczenie w zakresie kształcenia zawodowego dorosłych. WCE ma swojej ofercie m.in. kurs na pracownika ochrony, który umożliwia zdobycie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie ochrony osób i minia, minimalnego zakresu programów kursów pracowników ochrony fizycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminów i trybu ich składania, składu komisji egzaminacyjnej i sposobu przeprowadzania egzaminu. WCE to rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę do uzyskania wpisu na liście kwalifikowanych pracowników ochrony. 
 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie