Regały magazynowe – prosty sposób na porządek w domu, garażu i warsztacie

Mateusz Nowak
23.06.2021

Większość z nas ma zwyczaj chomikowania różnych rzeczy. Przez lata kupujemy drobiazgi do domu, samochodu czy ogrodu, których w pewnym momencie jest tak dużo, że nie bardzo wiadomo, co z nimi zrobić. Przenosimy je z miejsca na miejsce, upychamy po szafach, aż w końcu dosłownie zaczynamy się o nie potykać. To jasny sygnał, że czas najwyższy zainwestować w akcesoria pozwalające utrzymać porządek zarówno w części mieszkalnej, jak i w garażu, warsztacie czy piwnicy. Świetnie nadają się do tego regały magazynowe, a przykłady ich zastosowania omawiamy w naszym poradniku.

Dlaczego regały magazynowe?

Podstawową zaletą regałów magazynowych jest to, że gwarantują one znacznie większą wytrzymałość na obciążenie. Dzięki temu bez obaw można na nich układać różne przedmioty, w tym bardzo ciężkie, jak na przykład opony/koła samochodowe, bagażniki dachowe, zapasy na zimę w słoikach czy narzędzia warsztatowe. Z podwieszanymi półkami bywa różnie: zawsze istnieje tutaj ryzyko, że nadmiernie obciążona półka spadnie (dojdzie do wyrwania kołków lub pęknięcia wkrętów), co oznacza małą katastrofę.

Regały magazynowe są również znacznie pojemniejsze. Dzięki ich modułowej konstrukcji nie ma żadnego problemu z tym, aby dostosować liczbę, wysokość oraz szerokość regałów do własnych potrzeb, a przede wszystkim do wymiarów pomieszczenia. To pozwala idealnie wpasować regał np. w narożnik piwnicy czy zagospodarować wolną ścianę w garażu.

Warto także wspomnieć o tym, że regały magazynowe są mobilne. W każdej chwili można zmienić ich położenie, gdy np. postanowimy przemeblować pomieszczenie czy nadać mu zupełnie inną funkcję. Po przestawieniu regałów nie zostaną dziury w ścianach, jak ma to miejsce w przypadku podwieszanych półek.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za regałami magazynowymi jest natomiast funkcjonalność. Bardzo ułatwiają one utrzymanie porządku, motywują do odkładania rzeczy na miejsce, pozwalają odzyskać przestrzeń mieszkalną czy użytkową, która teraz jest zagracona przez mnóstwo nie do końca potrzebnych przedmiotów (których jednak nie chcemy się pozbywać).

Jak wykorzystać regały magazynowe? Kilka przykładów

Na początek przejdźmy do spiżarni – coraz więcej projektów domów jednorodzinnych przewiduje wydzielenie takiego pomieszczenia, które jest bardzo praktyczne.

W spiżarni przechowujemy produkty spożywcze o długim terminie przydatności, produkty suche oraz warzywa, które nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym. Regał magazynowy idealnie sprawdzi się w tym pomieszczeniu, gwarantując utrzymanie w nim porządku oraz ułatwiając dostęp do poszczególnych produktów.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym warto ustawić regały magazynowe, jest pralnia/kotłownia. Tutaj zwykle przechowujemy różnego rodzaju proszki i środki chemiczne, które nierzadko walają się po podłodze. Regał rozwiąże ten problem od ręki.

Garaż – tutaj regały magazynowe sprawdzają się idealnie. Szczególnie te przystosowane do przechowywania na nich opon samochodowych, a także wyposażone w specjalne pojemniki na śrubki, nakrętki, podkładki etc. Takie regały umożliwiają utrzymanie idealnego porządku w garażu czy w warsztacie.

Jak widać regały magazynowe są uniwersalnym sposobem na przechowywanie różnych rzeczy, a zwłaszcza tych, z których nie korzystamy na co dzień i nie mamy na miejsca np. w domowej garderobie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie