Recykling i produkcja opakowań na zamówienie – ekologia coraz ważniejsza

Krzysztof Jagielski
17.03.2021

Społeczeństwo przyzwyczaiło się do wygodnego korzystania z opakowań z tworzyw sztucznych. Jednak ich ilość z czasem stała się dużym problemem. Ostatnio rośnie popyt na bardziej ekologiczne opakowania – ale wśród nich tworzywa sztuczne nadal zajmują ważne miejsce. Folie twarde takie jak PET, PCW (PVC) czy PP są miarę możliwości zastępowane papierem oraz szkłem. Jednak produkcja opakowań to nadal w większości obróbka tworzyw sztucznych – tyle, że coraz częściej pochodzących z surowca odzyskanego w wyniku recyklingu. To także opakowania idealnie zaprojektowane pod kątem wielokrotnego wykorzystania.

Opakowania z tworzyw sztucznych mogą być bardziej eko 

Trendy zmierzające do wdrażania coraz bardziej przyjaznego dla środowiska opakowania, widać w działaniach wielu firm zajmujących się sprzedażą żywności, zabawek czy produktów kosmetycznych - np. papier i szkło zastępują często opakowania plastikowe. Produkcja opakowań ze szkła czy metalu jest jednak nadal dość droga i te materiały wpływają na cenę końcowego produktu. Na szczęście sytuacja się zmienia także dzięki wysiłkom firm, które produkują alternatywne, ekologiczne opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Są one bardziej przyjazne dla środowiska niż ich tradycyjne odpowiedniki ponieważ łatwiej je poddać recyklingowi niż starsze modele. Coraz większe triumfy święcą więc dziś opakowania eko z recyklingu, produkowane bez użycia kleju i jednolite materiałowo. Np. jeśli pudełko plastikowe z wieczkiem z tego samego tworzywa zastąpi pudełko z pokrywką, w którym ta pokrywka jest z innego surowca niż część główna – mamy ogromny postęp.

Opakowania z tworzyw sztucznych zmieniają się też w mniej widoczny i oczywisty dla konsumentów sposób. Biodegradowalne torby z tworzywa, na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają, ale rozkładają się w ciągu kilku lat, a nie setek w porównaniu z tradycyjnymi „zrywkami”. Obecnie każdy producent opakowań z tworzyw daje też klientom możliwość wyboru różnych opcji, od biodegradowalnych pojemników po tworzywa sztuczne nadające się najlepiej do recyklingu. Na rynku można spotkać np. tuby przezroczyste z folii twardych (produkuje je UNI-PAK z Bolesławca), które produkowane są już z myślą o maksymalizacji recyklingu i tworzone są z jednorodnego materiału, bezklejowo. Można je też łatwo zgnieść - dzięki czemu zajmują one mniej miejsca zanim trafią do ponownego wykorzystana. 

Alternatywne materiały do produkcji opakowań 

Firmy zajmujące się produkcją opakowań, które wytwarzają alternatywne materiały z recyklingu czy innych tworzyw sztucznych są doceniane przez klientów – coraz częściej opierają na tym swoją przewagę konkurencyjną. Klient, mając do wyboru dwa podobne produktu decyduje się często na ten, który ma bardziej przyjazne naturze opakowanie. Produkcja opakowań ekologicznych z materiałów opakowaniowych takich jak bagassa (sucha papkowata pozostałość po ekstrakcji soku z trzciny cukrowej), sprasowany ryż („jadalne” kubeczki i miseczki) to w naszej części Europy jeszcze nadal ciekawostka, ale można już się z tym spotkać w praktyce. Niektórzy korzystają z włókien liści palmowych i biotworzyw z grochu i skrobi kukurydzianej oraz tłuszczów roślinnych, aby uzyskać bardziej przyjazne dla środowiska materiały. 

Innym, ważnym trendem w produkcji są opakowania na zamówienie. To niedoceniane często zjawisko na rynku, a bardzo silnie wpływające na oszczędności materiałowe i zmniejszenie śladu węglowego. Zamawiając indywidualnie projektowane opakowania producenci towarów mogą pozwolić sobie na świadomy wybór surowca, technologii oraz ilości zużytego materiału na każdą sztukę. Ponadto takie opakowania będą perfekcyjnie dopasowane do oferowanych produktów, co pozwoli wykorzystać tylko tyle materiału, ile jest niezbędne do prawidłowego transportu i dystrybucji produktów. Np. żarówka samochodowa nie musi być umieszczona w prostokątnym pudełku – lepszym rozwiązaniem są blistry z folii sztywnych, które są dopasowane do kształtu żarówki, a przez to można zużyć mniej surowca i zaoszczędzić na objętości.

Wykorzystanie blistrów czy paczek zamiast ogromnych plastikowych pudełek, w których zamykane są kolejne plastikowe torby jest dobrym przykładem proekologicznego pakowania produktów. Najlepsze dla środowiska jest unikanie łączenia różnych surowców, bo ułatwia to recykling. Jednak jeżeli pojawia się konieczność takiego połączenia np. koperty z folią bąbelkową w środku, warto ułatwić późniejsze rozdzielenie ich na proste części składowe. 

Niesłabnąca popularność opakowań z tworzyw sztucznych 

Tworzywo sztuczne zyskało wielką popularność dzięki swojej lekkości i wytrzymałości przy niskich kosztach produkcji. Opakowania wykonane z tradycyjnych tworzyw sztucznych pozwalają na bezpieczne i skuteczne transportowanie produktów na dowolną odległość, bez uszkodzenia towaru. 

Zapewne ogromną zaletą opakowania z tworzywa sztucznego jest to, że może być ono przezroczyste (co ułatwia maksymalną ekspozycję produktu). Istnieje też możliwość farbowania go na dowolny kolor oraz można je formować w dowolny kształt (czasami istotne jest stworzenie niepowtarzalnego kształtu, a plastik to ułatwia). 

Na szczęście firmy wychodzą naprzeciw nie tylko zapotrzebowaniu rynku, ale też oczekiwaniom konsumentów – dzięki temu rozwija się produkcja opakowań ekologicznych. Recykling to konieczność i należy się spodziewać tego, że nacisk na jego zwiększanie będzie wciąż rósł. Ekologiczne opakowania z tworzyw sztucznych nadal zachowują swoje charakterystyczne cechy, a jednocześnie pomagają środowisku. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie