Producent znaków drogowych - Tioman

Jerzy Biernacki
26.01.2021

Znaki drogowe nie tylko ostrzegają kierowców przed niebezpieczeństwem. Wskazują odpowiednią drogę do wielu miejsc, a także mówią z jaką szybkością należy się poruszać i na co uważać jadąc daną okolicą. Od 17 lat właśnie, to znaki firmy Tioman pomagają kierowcom nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Firma jest cenionym producentem znaków drogowych i z roku na rok ich popularność wzrasta. W tym tekście zostaną omówione produkowane przez nich znaki, do czego służą i przed czym nas ostrzegają lub informują.

Znaki drogowe warto podzielić na poszczególne grupy:

  • ostrzegawcze
  • zakazu
  • nakazu
  • informacyjne
  • kierunku i miejscowości
  • uzupełniające
  • przed pojazdami kolejowymi
  • tabliczki do znaków drogowych
  • znak typu U
  • oznakowania szlaków rowerowych

ZNAKI DROGOWE OSTRZEGAWCZE

Znaki, te odpowiadają za utrzymanie porządku na drodze. Znajdują się tam, gdzie koniecznie jest ostrzeżenie kierowców przed ewentualną zmianą warunków jazdy na drodze. Brak znaków ostrzegawczych zwiększyłby ryzyko wypadków samochodowych. Wykonane są w żółtym kolorze, symbol na nich ma kolor czarny, a obwódka znaku jest w kolorze czerwonym.

ZNAKI DROGOWE ZAKAZU

Znak, do którego powinni stosować się zarówno kierowcy, jak też rowerzyści i piesi. Dzięki nim kierowcy wiedzą, gdzie wjeżdżać, a jakie drogi są wyłączone z ruchu. Łamanie znaków zakazów wiąże się z odpowiedzialnością karną. Mają okrągły kształt, czarny symbol i czerwoną obwódkę.

ZNAKI DROGOWE NAKAZU

Informują kierowców, gdzie i w jakim kierunku mają się przemieszać. Mówią także o zmianie ruchu na ruch okrężny i porządkują chaos na ulicach. Ustawiane na drogach szybkiego ruchu, ulicach miejskich, czy drogach krajowych. Tło znaku ma kolor niebieski, a symbole kolor biały.

ZNAKI DROGOWE INFORMACYJNE

Pomagają kierowcom w momencie wjazdu w strefę zamieszkania. Mówią o ewentualnych zwężeniach na drodze, czy też o zbliżającej się stacji benzynowej lub zbliżającym się hotelu. Ułatwiają podróż i są największym punktem informacji dla kierowcy, który aktualnie znajduje się w podróży. Zazwyczaj niebieskie tło i białe lub czarne symbole. Znaki informujące o terenie zabudowanym malowane są na biało, natomiast symbolika na czarno.

ZNAKI DROGOWE KIERUNKU I MIEJSCOWOŚCI

Pomagają obrać odpowiedni kierunek trasy. Mówią o miejscowości, do jakiej wjeżdżają kierowcy. Malowane na zielono lub też niebiesko, gdzie symbolika często jest biała. Często również ich może być białe, natomiast symbolika niebieska.

ZNAKI DROGOWE UZUPEŁNIAJĄCE

Są, to wszystkie pozostałe znaki, które uzupełniają standardowe oznakowania. Mówią o stanie jezdni, oraz kierunku ruchu. Informuję o przekroczeniu granicy województwa, powiatu, czy państwa. Mają niebieskie tło i białą symbolikę.

ZNAKI DROGOWE PRZED PRZEJAZDAMI KOLEJOWYMI

Ostrzegają przed przejazdami kolejowymi. Mają na celu chronić przed tragicznym w skutkach zderzeniem z pociągiem. Znak ma białe tło i czerwone symbole umieszczone na nim.

TABLICZKI DO ZNAKÓW DROGOWYCH

Objaśniają znaczenie głównego znaku drogowego. Umieszczane są pod nim. Informują o odległości do ostrego zakrętu, czy znaku STOP. Ostrzegają chociażby przed złym stanem nawierzchni.

ZNAKI TYPU U

Ustawianie w miejscach, gdzie należy zachować wzmożoną czujność. Są biało - czerwone i można je spotkać przed przejazdami kolejowymi, czy też w pobliżu szkół i przedszkoli.

OZNAKOWANIA SZLAKÓW ROWEROWYCH

Jak sama nazwa wskazuje, informują rowerzystów o zaczynających się szlakach rowerowych, po których mogą się poruszać.

Podstawowe wymiary znaków drogowych:

  • typ A znaki ostrzegawcze: W: 1200 mm, D: 1050 mm, Ś: 900 mm, M: 750 mm, MI: 600 mm
  • typu B i C nakazu i zakazu: W: 1000 mm, D: 900 mm, Ś: 800 mm, M: 600 mm MI: 400 mm
  • typu D informacyjne: znaki różnią się wymiarami ogólnymi, posiadają jednak stałe rozmiary długości podstawy: W: 1200 mm, D: 900 mm, Ś i M: 600 mm, MI: 400 mm.

Na drogach można spotkać również dwie inne odmiany znaków. Są nimi: znaki zmiennej treści(MVMS i PVMS) oraz znaki aktywne.

Znaki MVMS, przewożone są na specjalnie przeznaczonych do tego przyczepach. Informują o zmianach w organizacji ruchu.

Znaki PVMS, stosowane przez Krajowy System Zarządzania Ruchem. Znaki, te można spotkać głównie na autostradach i drogach szybkiego ruchu, ale również można je zauważyć w miastach. Umożliwia zdalne zarządzanie znakami i pobiera moc z energii słonecznej lub elektrycznej.

Znaki aktywne, używane w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Znaki są podświetlane, znajdują się m.in. w miejscach robót drogowych.

Produkcją wszystkich opisanych wyżej znaków zajmuje się firma Tioman. To właśnie, dzięki nim na drodze jest bezpieczniej, a także dzięki nim można bezproblemowo dotrzeć do wielu miejsc. Zaufały im nawet zagraniczne firmy. Warto zapoznać się z ich ofertą i opisem firmy, na ich stronie internetowej tioman.pl. Jest, to niezwykle profesjonalna firma, zasługująca na najwyższe uznanie!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie