Porównanie kont osobistych w największych polskich bankach

Mateusz Rąbalski
07.05.2020

Decydując się na konto bankowe, staramy się wybrać to najlepsze. Jakie zatem wybrać dla swoich osobistych finansów? Przedstawiamy trzy propozycje, najlepszych banków w Polsce.

Zacznijmy od Bank Millenium i konta o nazwie Konto 360 stopni, które skierowane jest do osób powyżej lat 18, to znaczy dla dorosłych. Otwierając to konto nie zapłacimy ani złotówki, a a prowadzenie konta pobierana jest opłata 8 zł miesięcznie. Tej można jednak uniknąć pod warunkiem, że wpłynie w ciągu miesiąca na to konto tysiąc złotych, a ponad to zostanie wykonana chociaż jednak operacja płatnicza przy użyciu płatności Blik, albo Google Pay/Apple Pay. Wówczas nie płaci się nic za korzystanie z tego konta. Sprawa karty do tego konta wygląda podobnie, za wydanie karty nic nie płacimy, a za jej użytkowanie 7 zł miesięcznie, no chyba, że zostaną spełnione te same warunki co dla płatności za konto, bo karta przecież tego właśnie konta dotyczy. Zatem wygląda dość obiecująco. Wypłaty z bankomatów należących do Millenium też są bezpłatne, ale jeśli skorzystamy z bankomatów Planet Cash lub Santander, wówczas zapłacimy 1 zł. Za korzystanie z pozostałych przyjedzie nam zapłacić 5 zł. Darmowe są także przelewy z konta bankowego, a natychmiastowe kosztują 5 zł. Natomiast przelewy wykonywane w oddziale banku kosztują 7,99 zł. Polecenie zapłaty to koszt 3 zł.

ING - Konto Direct

Kolejną dość ciekawą propozycją kont bankowych jest ING - Konto Direct, gdyż także nie płacimy nic za otwarcie konta, a opłaty za prowadzenie rachunku i kartę też są dość niskie. Ale przejdźmy do szczegółów. To konto jest przeznaczone dla osób od 13 roku życia, więc także osoby niepełnoletnie mogą je założyć. Jako, że jest to ROR prowadzenie tego konta jest wolne od opłat. Tak samo jak przelewy na inne konta. Ale w oddziale przelew kosztuje aż 9 zł. Użytkowanie karty jest obarczone opłatą, no chyba, że zrobi się nią płatności na kwotę równą lub większą 300 zł miesięcznie. Dla studentów użytkowanie karty jest darmowe jeśli zapłacą nią miesięcznie chociaż na kwotę 200 zł, a dla dzieci w wieku lat 13 i więcej nie pobiera się opłat w ogóle.

A teraz mBank - eKonto osobiste

To konto dla osób pełnoletnich, ale mają też w ofercie konta dla młodszych użytkowników. I tak za konto osobiste w mBank nie płaci się nic, ani w trakcie jego otwarcia, ani przy korzystaniu. A opłata za kartę to 7 zł miesięcznie, no chyba że wykona się chociaż jedną transakcję w miesiącu wówczas jest ona zupełnie darmowa. Przelew w oddziale kosztuje 2 zł. Darmowe są wszystkie bankomaty, ale pod warunkiem, że przy wypłacie będzie to 100 zł abo więcej. Ten bank ma jeszcze jedno urządzenie, a mianowicie wpłatomat, w którym można przesłać gotówkę na swoje konto. Inaczej mówiąc wpłacić ją.

Podsumowanie, czyli który bank wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto sobie sprawę przemyśleć odnośnie tego, ile w ciągu miesiąca mamy przychodów, a ile robimy przelewów. Czy chcemy korzystać z bankowości internetowej, czy aplikacji? A także, czy istnieje konieczność chodzenia do oddziału? A może przyjdzie nam korzystać z bankowości online za granicą. Warto dokładnie sprawdzić wówczas, jakie kwoty będą doliczane za różnego rodzaju operacje, albo jaki procent od wypłat, czy płatności, albo jakie preferować bankomaty, także za granicą.

Artykuł przygotowany przy współpracy z eKontaBankowe.pl - aktualny ranking kont bankowych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.