Kursy walut interesują nie tylko giełdowców oraz osoby, które wzięły kredyty we frankach lub innej walucie, ale także tych, którzy planują wyjazd zagraniczny. Rzadko jednak tak naprawdę zastanawiamy się co wpływa na wartość danego pieniądza, a właściwie na relację, jaka zachodzi między jedną walutą a drugą. Czas odsłonić rąbka tajemnicy.
Prosta zasada mówi, że kraj lub grupa krajów połączona jedną jednostką monetarną, który lub która ma niższą inflację (ale występuje ona) oraz wyższy własny wzrost gospodarczy niż inny kraj lub grupa, umacnia swoją walutę względem innych. W ten sposób inflacja oraz wzrost gospodarczy mogą zmieniać kursy rzeczywiste.
Skuteczne zawiadywanie stopami procentowymi ma bezpośredni wpływ na inflację. Stopy w górę oznaczają zmniejszenie inflacji i walkę ze spadkiem wartości waluty. Z kolei stopy obniżane mają pobudzić gospodarkę, ale odbijają się na wyższej inflacji. Jak to się ma do kursów? Wróćcie do punktu powyżej.
Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Rosnący dług publiczny i zmniejszanie wiarygodności państwa w oczach agencji ratingowych wpływają na wzrost inflacji, a ta na zmniejszenie wartości pieniądza nie tylko w kraju, ale i w stosunku do innych walut.
Żaden kraj nie istnieje samodzielnie, dlatego tak ważny jest bilans wszelkich kontaktów międzypaństwowych. Gospodarka nie może dobrze funkcjonować, jeśli bilans z krajami partnerskimi jest negatywny na każdym polu. Jeśli jednak dzieje się odwrotnie, to waluta się umacnia, a kurs idzie w odpowiednią stronę.
Bardzo duży wpływ na kursy walut ma stabilność danego kraju. Jeśli gdzieś ustrój oraz stanowione prawo są wątpliwej wolności i demokratyzacji, to sama waluta bardzo to odczuwa poprzez wahania kursów, a co za tym idzie także inne waluty zmieniają swoją wartość wzmacniając się jej kosztem.
Artykuł opublikowany na podstawie treści z www.igoriacard.com
Artykuł partnera