Najważniejsze funkcje, jakie powinien posiadać dobry program antywirusowy dla firmy

Antoni Kwapisz
01.10.2020

Wybór programów antywirusowych dla firm jest dziś na tyle duży, że żadne przedsiębiorstwo nie powinno mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego oprogramowania dla siebie. Zbyt często jednak głównych kryterium pozostaje cena. Tymczasem liczą się tutaj zupełnie inne kwestie. Najważniejsze jest to, aby program antywirusowy oferował funkcje realnie chroniące firmę przed złośliwym oprogramowaniem. O jakich funkcjach mowa? Sprawdź w naszym poradniku.

Firewall

Firewall to zapora, która uniemożliwia złośliwemu oprogramowaniu dostanie się do firmowej sieci przez jeden z portów. To absolutnie niezbędna funkcja dobrego programu antywirusowego. Co prawda system operacyjny Windows posiada własny firewall, ale to zdecydowanie nie wystarczy, aby zabezpieczyć sieć przed zagrożeniami online.

Automatyczne aktualizacje

Przed zakupem konkretnego programu antywirusowego warto zweryfikować, czy producent gwarantuje stały dostęp do aktualnej bazy zagrożeń oraz jej automatyczne aktualizowanie. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której sieć zostanie zainfekowana nowym typem np. oprogramowania malware, które nie zostało prawidłowo rozpoznane przez antywirusa.

Zabezpieczenie poczty e-mail

Trudno sobie wyobrazić porządny program antywirusowy dla firm, który nie byłby wyposażony w skaner poczty e-mail. W końcu to podejrzane załączniki stanowią jedno z największych zagrożeń dla firmowych sieci. Skaner musi ostrzegać użytkownika przed potencjalnie złośliwym oprogramowaniem, a nawet uniemożliwić pobranie załącznika przed poddaniem go kwarantannie.

Ochrona sieci Wi-Fi

Zdecydowana większość firm korzysta dziś z sieci Wi-Fi, ponieważ jest to po prostu bardzo wygodne rozwiązanie. Z drugiej strony bardzo rzadko się zdarza, aby takie sieci były odpowiednio zabezpieczone przed atakami z zewnątrz. Można to zrobić wybierając program antywirusowy z funkcją ochrony sieci Wi-Fi – polega to m.in. na monitorowaniu siły haseł czy wyszukiwaniu różnego rodzaju luk w zabezpieczeniach routera oraz alarmowaniu o potencjalnej próbie ataku.

Aktywna ochrona przeglądarki

Firmowy antywirus bezwzględnie musi monitorować przeglądarkę internetową na każdym komputerze znajdującym się w wewnętrznej sieci, aby zapobiegać wchodzeniu na niebezpieczne strony czy tym bardziej pobieraniu z nich jakichkolwiek materiałów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.