Najczęstsze powody, dla których w Twojej firmie może zostać wszczęta niezapowiedziana kontrola skarbowa

Aneta Kwapisz
24.07.2018

Kontrola skarbowa jest jedną z najgorszych rzeczy spośród tych, jakie mogą spotkać praktycznie każdego przedsiębiorcę. Nawet jeśli sumiennie płacisz podatki i nie generujesz podejrzanych kosztów, to i tak możesz znaleźć się na celowniku fiskusa. Wystarczy donos czy zwykły przypadek. Generalnie organ kontrolny ma obowiązek poinformowania przedsiębiorcy o zamiarze przejrzenia jego dokumentacji księgowej. W kilku sytuacjach kontrola może jednak zostać wszczęta bez zapowiedzi. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Gdy istnieje podejrzenie popełnienia złamania prawa

Najczęściej takie podejrzenie jest efektem donosu, który może złożyć na Ciebie pracownik, sąsiad czy nieuczciwa konkurencja. Urzędnicy bardzo chętnie podejmują takie zgłoszenia, bo a nuż coś się kryje w Twoich papierach?

Masz na koncie różne wpadki

Jeśli już raz zdarzyło Ci się oszukać fiskusa i zostać skazanym za popełnienie przestępstwa skarbowego, to może być pewien, że wkrótce ponownie odwiedzą Cię kontrolerzy. Niezapowiedziane kontrole są zwykle prowadzone u przedsiębiorców, którzy dopuścili się przestępstw przeciw obrotowi gospodarczemu lub w przeszłości utrudniali prowadzenie działań organom skarbowym.

Zbyt szybko się bogacisz

Jeśli w ciągu roku kupiłeś sobie kilka fajnych samochodów, to ten fakt na pewno zaalarmuje służby skarbowe. Urzędnicy zaczną analizować Twoje deklaracje podatkowe i mogą stwierdzić, że poziom przychodów nie uzasadnia tak wystawnego życia przedsiębiorcy. Wówczas zostanie wszczęta niezapowiedziana kontrola – istnieje bowiem podejrzenie osiągania przychodów z nieujawnionych źródeł.

Gdy podejrzewają Cię o wspieranie terroryzmu lub grup przestępczych

Brzmi groźnie i absurdalnie. Okazuje się jednak, że wystarczy donos, by organy kontrolne od razu wszczęły postępowanie wobec przedsiębiorcy podejrzewanego o np. finansowanie działalności terrorystów czy mafiosów.

Gdy prowadzisz działalność bez zgłoszenia

Prowadzenie firmy w szarej strefie jest bardzo złym pomysłem, a to kolejny dowód. Jeśli urzędnicy otrzymają odpowiedni donos, to nie zawahają się wszcząć niezapowiedzianej kontroli. Będą kłopoty.

Gdy chcesz otrzymać zwrot podatku VAT

Fiskus lubi zabierać, ale bardzo nie lubi dawać. Jeśli więc wystąpiłeś o zwrot podatku VAT, to możesz zostać wzięty na cel. Spodziewaj się niezapowiedzianej kontroli.

Ponadto urzędnicy nie mają obowiązku informowania przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli, jeśli ma ona charakter doraźny i służy sprawdzeniu, czy sprzedawca prawidłowo ewidencjonuje obrót na kasie fiskalnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.